10 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: април 15, 2019

ВИДЕО: Направена e вештачка кожа која го следи нашето здравје

Оваа електронска кожа го следи вашето здравје. Истражувачи од Универзитетот на Токио создадоа растеглив дисплеј кој може да се носи на телото како како...

Новиот хрватски паметен часовник изгледа како елегантен скапоцен накит

Од стотици различни преносни гаџети секогаш е интересно да се види некој кој се разликува од другите. Новиот производ на хрватскиот стартап Bellabeat на...

Црната дупка која влезе во историјата од денес има и име

Црната дупка која во историјата влезе како првиот фотографиран примерок од овој вид огромно небесно тело го доби името Powehi. Powehi е хавајска фраза...

Еуромонитор: Топ-10 потрошувачки трендови за 2019 година

Глобалните потрошувачки трендови во 2019 година се однесуваат на враќањето на контролата и на (себе)афирмирањето Извор: „Еуромонитор интернационал“ „Еуромонитор“ ги анализира новите трендови што ќе се...

Питер Шенкмен, автор на пет бестселери и сериски претприемач е новиот главен говорник на...

Организацискиот тим на Spark.me, една од најголемите маркетинг конференции во Југоисточна Европа, која е закажана за 25 и 26 мај и по прв пат се...

Над 800 компаниите се јавиле на повикот за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации

Интересот на компаниите за повикот за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации е голем и до утринава има вкупно 811 регистрации и подигнување на...

Amazon подготвува бесплатен стриминг сервис за музика

Една од многуте услуги кои Amazon им ги нуди на корисниците е музички стриминг сервис, но иако нема официјални информации за бројот на корисници...

Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика објави дека од ноќеска на полноќ ќе следува нова промена на малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање...

Деца од 30 скопски училишта ќе се тркаат со ролерки

ЈУ Детскиот културен центар „Карпош“ со поддршка од Град Скопје, годинава по осми пат ќе организира „Ролер трка 2019“, наречена „Возиме кон иднината“. Во...

Презентација на Инструментот за кофинансирани грантови во Стопанската Комора

Стопанската комора на Македонија во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој денеска организира презентација на Инструментот за кофинансирани грантови за комерцијализација на...

НАЈПОПУЛАРНИ