25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: април 17, 2019

Објавена програмата за посетата на Папата Франциск на 7 мај на Скопје

Владата ја објави агендата на папата Франциск, кој ќе престојува во земјава на 7 мај. По официјалниот прием, неговата свеченост, папата Франциск ќе има...

ФИТР од денес со децентрализирани информации и поддршка за компаниите

Фондот за иновации и технолошки развој во соработка соФондацијата за развој на претприемништво, регионална и прекугранична соработка Битола, денеска организираше презентација на Инструментот за кофинансирани грантови за комерцијализација на...

Во Зоолошката градина во Скопје пристигнуваат нови животни

Оваа пролетм морскиотлав Кан покрај своите зоо негуватели, ќе има и нова пријателка. Морската лавица ќе пристигне од Нирнберг, а моментално се прават подготовки...

На Месечината има вода во изобилство сокриена во лунарното подземје

Научниците одамна открија дека има вода под површината на Месечината, но мислеа дека се работи за нешто друго, а не трајни наслаги откако леталото...

Во гаснењето на пожарот на Богородичната црква во Париз учествувал и робот пожарникар

Француските пожарникари користеа висока технологија за гаснење на пожарот на најпозната катедрала во светот. Тие користеа дронови, па дури и робот пожарникар по име...

ВИДЕО: Тајланд им даде здравствено осигурување на сите свои жители

Тајланд успеа за период од само 10 години да им обезбеди здравствено осигурување на сите свои жители. Нивниот пример е толку успешен што други...

Горјан Јовановски, Мој воздух! Како нашиот суперхерој ја искористи технологијата да нѐ „разбуди“ и...

Технологијата е создадена од луѓето и треба да ни служи за да го олесни секојдневието, да ни заштеди време, да нѐ поврзе.... Но, секогаш има...

Коста Петров урива рекорди – 14-то издание на „Се гледаме на врвот“ и 9-то...

Најчитаниот македонски автор, Коста Петров, кој веќе неколку години се наоѓа на врвот на домашните топ-листи, деновиве го доби своето рекордно 14 издание од...

Денес ќе се презентираат решенија за управување со отпад

Јавна презентација на решенијата за ефикасно управување со отпадот во Македонија ќе се одржи денеска во организација на Машинскиот факултет во Скопје и Институтот...

Велика Британија сака да забрани „лајкање“ на Facebook и „пламен” на Snapchat

Се ближи ли крајот на „лајкањето“ на Facebook и на „пламените“ на Snapchat? Канцеларијата на комесарот за информирање во Велика Британија вчера ги објави...

НАЈПОПУЛАРНИ