25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: април 23, 2019

Најнов тренд во Силиконската долина – се користат мали дози ЛСД за поголема креативност

Постојат повеќе начини на кои луѓето се обидуваат да си ја зголемат концентрацијата и фокусот во денешниот брз свет, во кој сме опркужени со...

Анета Пешева: ИКТ индустријата може да ја мапира Македонија како иновативна технолошка дестинација!

Анета Пешева е жена претприемач, иноватор, ментор, филантроп....  Таа е основач и менаџер на компанијата Ултра, активен член во повеќе организации а од неодамна...

Huawei отвора регионален центар за иновации во Белград

Членовите на Владата на Србија го усвоија заклучокот за усвојување на текстот на Договорот за економско-техничка соработка меѓу владата на Србија и владата на...

Кинеските компании најмногу инвестираат во Велика Британија, Германија, Италија и во Франција

Кинеските инвестиции во држави од Европската унија во последните десет години нагло пораснаа, а Европската комисија неодамна Кинезите ги нарече системски ривал и стратешки...

Крајниот рок за потврдување на годишната даночна пријава е 31 мај

Управата за јавни приходи ги информира граѓаните дека во тек е активноста за генерирање и доставување на претпополнета Годишна даночна пријава за утврдување на...

Google Digest календар сега достапен за македонската стартап заедница

За дa обезбеди лесен пристап до информации за сите настани и обуки корисни за млади претприемачи, Стартап Македонија денес го објави првиот Google Digest...

Уште една успешна приказна на Code App Level Up 5: Startup Edition Powered by...

Успешно заврши уште едно издание на Code App Level Up 5: Startup Edition Powered by Vip, еден од најуспешните настани за млади инженери, дизајнери ...

Ранг-листа на 10-те најугледни компании во светот!

Почнувајќи од 2006 година досега Reputation Institute објавува годишно истражување Global RepTrak 100 за репутацијата на корпорациите во светот. За да се состави конечната...

ВИДЕО: Во иднина нашата облека ќе биде направена од ананас и од кокос

Во иднина нашата облека можеби ќе биде направена од ананас и кокос. Додека дизајнерите бараат нови материјали кои се помалку штетни за планетата од...

Преку мобилна апликација малите и средни фирми oд Македонија можат да се вмрежат со...

Малите и средните фирми од Северна Македонија најмногу извезуваат свои производи и услуги во регионов, информираат од Европската мрежа на бизнис можности (ЕЕН- Македонија). Од...

НАЈПОПУЛАРНИ