28 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 15, 2019

Со колкава брзина ќе вози најбрзиот воз во светот?

Железницата е доста популарен начин на превоз во Јапонија, чии градови се поврзани со возови-куршуми или т.н. „шикансен“ возови, со брзина која достигнува 300...

Групацијата Триглав пo првото тримесечје ја потврдува најавата за планираната годишна добивка

Во првите три месеци од 2019-та година Групацијата Триглав фактурираше 317 милиони евра бруто консолидирана премија, што е 8% повеќе во споредба со истиот...

South Central Ventures ќе инвестира во косовскиот стартап Labbox и нивниот уникатен едукативен производ...

Инвестицискиот фонд South Central Ventures кон своето портфолио го додава и косовскиот едукативен стартап Labbox, со цел да им помогне во лансирањето на пазарот...

Висококвалитетните премиум вина од „Стоби“ освојуваат три континенти

Висококвалитетните вина од класик и премиум линиите на винарницата „Стоби“ се најчестиот избор на потрошувачите во земјава, но и на тие во Русија, Кина...

Денови на електротехниката 2019: ЕВН го поттикнува интересот кај идните средношколци за техничките науки...

ЕВН традиционално ја поддржува манифестацијата „Денови на електротехниката“ коja се одржуваат во просториите на СЕТУ „ Михајло Пупин“ од Скопје. Над 100 ученици од...

„Шпаркасе Банка“ ги додели првите кредити за стартапи

Шпаркасе Банка Македонија на денешната прес-конференција ги додели првите кредити за старт-ап компаниите што учествуваа во првиот циклус од програмата „Чекор по чекор“, наменета...

ВИДЕО: Проектот Skyway е футуристички хоризонтален лифт за жители од облакодерите во Дубаи

Проектот SkyWay е воздушен транзитен систем кој ќе ги поврзува виталните точки во Дубаи како што е финансискиот центар, центарот на градот и бизнис...

Македонски Телеком со нова Magenta 1 за сите

Македонски Телеком воведе нова Magenta 1, флексибилна понуда со најдобриот избор на услуги за сите. Во понудата се вклучени повеќе комбинации кои корисниците можат...

Вкупно 22 награди за вината на „Тиквеш“ на натпревари во Британија, Франција и Швајцарија

Дури 17 вина на „Тиквеш“ се наградени на годинешниот меѓународен вински натпревар – „International Wine Chalenge (IWC)”, кој по 36-ти пат се одржа во...

Утре во Скопје се одржува Форум за механизми за елиминација на сива економија

Во четврток, 16ти мај 2019 година, во хотелот „Александар Палас“ во Скопје,  Проектот на УСАИД Партнерство за подобра бизнис регулатива, ќе одржи форум на...

НАЈПОПУЛАРНИ