24 C
Skopje
среда, јули 15, 2020

Дневни Архиви: мај 17, 2019

Македонскиот стартап АРАИГ Глобал развива паметен елек со кој гејмерите ќе го чувствуваат тоа...

100 учесници од 28 земји и 3 континенти (доминантно од Швајцарија и Република Северна Македонија) ги унапредуваа бизнис моделите на 13 македонски стартапи. Иновативност во...

Тестирање на 5G технологија – партнерство на Македонски Телеком и ФЕИТ

Денес, во Скопје, по повод 17 мај – Светскиот ден на телекомуникациите, Македонски Телеком и ФЕИТ објавија партнерство за тестирање на 5G технологија. Македонски...

Мини-изложба на иновативни ученички проекти поддржани од ФИТР

Во рамките на иницијативата Петок за млади на Фонд за иновации и технолошки развј денеска беше направена мини-изложба на ученички проекти поддржани од страна...

Новата алатка на Google ќе ви помогне да зборувате нов јазик за неколку секунди

Google Translate е еден од најкористените производи на компанијата. Оваа алатка им помага на луѓето да преведуваат од еден јазик на друг со пишување...

Минијатурниот автономен автомобил Renault EZ-POD ќе ги направи луѓето уште помрзеливи

Renault минатата година претстави три концепт автомобили за најмрзеливите граѓани - EZ-GO, EZ-PRO и EZ-ULTIMO – и без оглед на тоа колку се звучни...

Француски град нуди награда од 2.250 долари за некој што ќе ја дешифрира пораката...

Францускиот град Плугастел-Даулас нуди околу 2.250 долари за некој што ќе им помогне да го деифрираат написот изгравиран во камен, кој се наоѓа на...

Концентрацијата на јаглерод диоксид во воздухот сега е најголема во последните 800.000 години

Според податоците на опсерваторијата Мауна Лоа на Хаваи, концентрацијата на јаглерод диоксид во воздухот сега изнесува 415 ppm, а научниците сметаат дека тоа е...

Во Шведска ќе се гради најголемата европска фабрика за батерии

Европската инвестициска банка (ЕИБ) на шведската иновативна компанија Northvolt и  одобри заем од 250 милиони евра за проектот за изградба на најголемата европска фабрика...

Германија одлучува за вклучување на електричните тротинети во сообраќајот

Горниот дом на германскиот парламент е на праг да одлучи дали ќе дозволи електрични тротинети на улиците низ државата, по долгите дебати за безбедност...

Амстердам ќе воведе нови даноци за туристите

Градските власти на Амстерда најавија дека ќе воведат нови даноци за туристичките ноќевања, чиј број во изминатите неколку години нагло порасна, а новите приходи...

НАЈПОПУЛАРНИ