25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: мај 22, 2019

Како најголемата нафтена компанија во Хрватска воведе роботи во својата работа?

Дигитализацијата повеќе не е нешто за што мора да се подготват организациите и компаниите, туку мора активно да ја прифатат и да ја имплементираат....

До 70% поевтин роаминг со земјите од Западен Балкан од 1 јули

Од Агенцијата за електронски комуникации денес соопштија дека намалувањето на цените на роамингот ќе се движи од 50 до 70 отство во однос на...

Македонија 2025 со нова поддршка за младите таленти во државата

  Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Таленти денес – лидери утре“ овозможува развој на младите преку менторство, обуки, пракса и учество на...

Во конкуренција од над 16.500 вина од целиот свет, Тиквеш освои 15 награди

златен медал за врвното црвено вино „Барово“ на најголемиот светски вински натпревар „Decanter“   Скопје, 22.05.2019 – Вината на „Тиквеш“ и ‘тероар’ вината од новата бренд-платформа...

Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање лице

Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање лице. Законодавците во Сан Франциско ја изгласаа забраната и овој град стана...

Adidas и Nike бараат Трамп да ги ослободи од царините за кинеска стока

Производителите на чевли и патики и нивните дистрибутери, меѓу кои се Adidas, Nike, Puma и Steve Madden, побараа од американскиот претседател Доналд Трамп веднап...

ЦГК го објави извештајот за јавните набавки: Зголемена е примената на нетранспарентна постапка без...

Центарот за граѓански комуникации(ЦГК) го објави извештајот од мониторингот на јавните набавки во земјата за периодот јули-декември 2018 година, како и резултатите од анкетата на фирмите...

Франција е првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои...

Франција стана првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои се смета дека ги убиваат пчелите на Земјата. Феноменот наречен...

Huawei доби привремена лиценца за одржување на опремата и надградба на Android

Еден ден после одлуката на Google да ја прекине соработката со Huawei, чии последици ќе бидат големи и далекусежни и веројатно ќе резултираат со...

Консалтинг Интер Груп: Преработувачката и ИТ индустријата се најзаинтересирани за грантовите за комерцијализација на...

Консултанската компанија КОНСАЛТИНГ ИНТЕР ГРУП специјализирана за деловно и корпоративно право со докажана ескпертиза од областа на правен и економски консалтинг, како акредитиран финансиски...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....