19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: мај 24, 2019

А1 Телеком групацијата со конкретни решенија за имплементација на 5G

 Подготовки за напредната технологија се одвиваат и во Македонија Новините  на европскиот телекомуникациски пазар бргу ќе се имплеменираат и на македонскиот, потврди во Виена, Мислав...

Ова е минијатурен МекДоналдс за пчели (ВИДЕО)

Бројот на пчелите во светот дрматично се намалува , па свој удел во борбата да се зачуваат даде и компанијата за брза храна. Пред неколку...

Во март 67,7% од потрошената струја била од домашни извори

Во март оваа година во земјава се потрошени вкупно 694.462 мегават часови електрична енергија, 11,81 милиони нормални кубни метри природен гас, 585.641 тон јаглен...

Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

Јапонската компанија Panasonic најави дека ја прекинува деловната соработка со Huawei. Конкретно, Panasonic ќе престане да испорачува одредени делови за најновите модели на мобилни...

Сингапур, Тајланд и Холандија поставуваат соларни панели на вода за да заштедат обработливо земјиште

Сингапур, Тајланд и Холандија поставуваат соларни панели на вода за да заштедат на копно. Сингапур гради една од најголемите соларни фарми на вода во...

Герешајмер ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје вредна неколку десетици милиони евра

Договор за закуп на парцела со површина од 139.640 квадратни метри во ТИРЗ Скопје денеска е потпишан со германската фрмацевтска компанија Герешајмер која во...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....