19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: мај 25, 2019

Најбогатиот човек на светот направи алка која ќе ги препознава човечките чувства

Во денешно време без приватност и кога секогаш постои можнот некој без наше знаење да не шпионира и да не снима, односно да ги...

Пронајдени докази за постоење таен океан во планетата Плутон – се зголемува веројатноста за...

Во 2015 година, по речиси 10 години патување, вселенското летало New Horizons на НАСА помина крај планетата Плутон и направи куп фотографии на задоволство...

Финансиска поддршка од ФИТР за учество на ученици на повеќе меѓународни натпревари и олимпијади

Фонд за иновации и технолошки развој ќе го поддржи учеството на меѓународни натпревари и олимпијади на ученици од тимовите на “Друштвото на физичари на...

S.H.A.R.E. иницијатива во гимназијата Орце Николов од Скопје: заедно во решавање на проблемите на...

„Што ми помогна да го пребродам проблемот“, ќе биде темата на изложбата која ќе се оджи на 27 мај, 2019 година со почеток во...

Запознајте го Blade, првиот 3Д печатен хиперавтомобил во светот

На прв поглед секој би се заљубил во Blade, елегантниот спортски автомобил со навистина аеродинамичен, заболен изглед. Но, ова не е обичен спортски автомобил....

Иван Штериев: Македонска Берза ја донесе Funderbeam платформата за групно финансирање на македонскиот пазар!

Funderbeam е crowdfunding платформа која е развиена во Естонија за финансирање на стартапи и мали и средни претпријатија, кои во актуелните услови на домашниот...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....