18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: јули 2, 2019

ОН: до 2050 година Македонија ќе бележи негативен природен прираст од -7,3

 Проекциите на Обединетите нации покажуваат дека до 2050 година во сите држави од Западен Балкан ќе се намали бројот на населението. Најмногу на удар...

Облаците што ги оставаат зад себе авионите се многу поштетни отколку јаглерод диоксидот што...

Облаците кои зад себе ги оставаат авионите се во центарот на ново истражување кое ја анализира улогата на тие облаци во климатските промени. Како...

Израелската компанија Aeronautics го продаде својот иновативен дрон за 8 милиони долари!

Израелската компанија Aeronautics објави денеска дека потпишала договор вреден осум милиони долари за продажба на нејзиниот напреден дрон Orbiter 3 во една неименувана земја. Како...

Легендарниот предводник на “TAG Heuer“ и “Hublot“, Жан Клод-Бивер пристигнува на Викенд Медиа Фестивал

Најзначајниот бизнисмен во индустријата на луксузни брендови ќе одржи предавање во престижниот Гранд Парк Хотел Ровињ во четврток 19. септември “Weekend Masterclass“ е нов формат...

Индија ја произведува најевтината соларна енергија во светот!

Индија ја произведува најевтината соларна енергија во светот. Цената на големите соларни инсталации во Индија падна за 27% споредено со претходната година благодарение на...

Аларматни податоци: Половина од децата во земјава поминуваат 5 до 9 часа на Интернет!

Девет проценти од малолетниците во просек дневно поминуваат повеќе од девет часа на интернет, 41,2 проценти од два до пет часа, а до два...

Чавдаревска: Неопходна е посебна законска регулатива за стартап компании!

“Законски прописи како можност за формирање на Старт ап компанија” е информативен настан кој во организација на Проектот на УСАИД - Партнерство за подобра бизнис...

Оваа преносна турбината може да произведува струја на која било река

Ова е Idеenergie речната турбина. Турбината има неколку паметни опции кои и овозможуваат да функционира на најголем дел од реките. Реките се одличен извор...

НАЈПОПУЛАРНИ