18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: јули 4, 2019

Овие три футуристички технологии можат да ја спасат планетата Земја

Овие три футуристички технологии можат да помогнат да ја спасиме нашата планета. На прво место е биопластиката. Направена е од растителни клетки и е...

Во Велика Британија се држат часови по математика на отворено зашто така децата учат...

Училиштата во Велика Британија држат часови на отворено и така им помагаат на децата да учат подобро. Така наставниците повеќе уживаат во својата работа....

Официјална промоција на новата ŠKODA SCALA во Македонија

Храброста нѐ движи напред! Пред македонските новинари во салонот на ŠKODA, денес официјално беше претставен новиот член на семејството на ŠKODA – новата SCALA. Овој...

ГАЛИЧКА СВАДБА 2019: Традиција и обичаи преточени во атракција

И оваа година, од 12-ти до 14-ти јули, по 46-ти пат, на падините на планината Бистра, во живописниот Галичник, ќе се одржи традиционалната културно-сценска...

Шведска ја откажа Модната недела во Стокхолм поради штетата врз животната средина

Советот за мода на Шведска одлучи да ја откаже Модната недела во Стокхолм поради загриженост за влијанието врз животната средина која го следи овој...

Штипска „Актива“ доби заем од пет милиони евра од ЕБОР

EБОР обезбедува кредит од пет милиони евра на „Актива”, една од водечките компании за преработка на метални производи и градежништво во земјава, со што...

Во кинескиот град Шенжен се гради најголемата фабрика во светот за преработка на отпад

Најголемата фабрика за преработка на отпад во светот е џиновски објект во градот Шенжен во јужниот дел на Кина. Кога ќе почне со работа, ќе...

Стартува електронска наплата на патарините во земјава

На пет наплатни станици во земјава граѓаните веќе можат да платат патарина без да застанат. Возачите на располагање имаат две опции да си купат таг...

Благоја Петрушев: Секој може да го понуди својот автомобил на Drivedrivecar и да заработи!

Живееме во свет на тотална мобилност во која навиката на луѓето да го резервираат своето летување преку booking ili airbnb стана вообичаена работа, веќе...

НАЈПОПУЛАРНИ