19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: јули 17, 2019

Гласот на Охридското Езеро – Проект што ги обединува технологијата, музиката и природата

Македонски Телеком своето традиционално и долгогодишно партнерство со „Охридско лето”, една од најголемите и најважни културни манифестации во земјава, оваа година го збогати со...

Ќе се интензивира изградбата на автопатот до Охрид

  Откако кинеската Ексим банка одобри ефтин кредит за да продолжи Кичево – Охрид, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески изјави дека веќе наредната...

Втора конференција за е-трговија во Македонија: Бизнис раст со е-трговија

На 25 октомври 2019 год, во Скопје ќе се одржи Втората годишна конференција за е-трговија под наслов „БИЗНИС РАСТ СО Е-ТРГОВИЈА“ во организација на...

Почнува втора инвестициска фаза во „Костал“, 750 нови работни места

Германската компанија за производство на компоненти за автомобилската индустрија „Костал“ во капацитетот во Охрид наредните пет години ќе вработи уште 750 лица, односно до...

Европската Комисија отвори истрага против Амазон

Европската комисија отвора формална истрага против онлајн платформата “Амазон„ поради прекршување на правилата за конкурентност на ЕУ, јави МИА. Европските власти се сомневаат дека „Амазон“...

„Маркс & Спенсер“ пред клуч?!

Познатиот британски синџир на стоковни куќи „„Маркс & Спенсер“ најави дополнително затворање на нивни продавници. Извршниот директор на компанијата, Стив Роу, потврди дека оригиналниот план...

Британските училишта ќе ги учат децата за лажните вести и дезинформациите

Секое дете во Британија ќе учи за ризиците од лажните вести на интернет и склоноста за потврда (confirmation bias) како дел од задолжителните училишни...

Отворен е прв центар за медијација по европски модел

Во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) отворен е првиот Центар за медијација, по примерот на европските и земјите во светот, каде во...

ЕВН ја поддржа кампањата за заштита од пожари

Дирекцијата за заштита и спасување доби поддршка од ЕВН за реализација на кампањата за заштита од пожари. Целта е заедничка, заштита на населението, шумите...

Безжични слушалки кои се вклопуваат во вашата фитнес алка

Wearbuds се слушалки дизајнирани да го сменат целосно начинот на кој слушаме музика. Овие слушалки се составен дел на фитнес алка и се вклопуваат во...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....