7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: јули 18, 2019

Ова се највредните прехранбени брендови за 2019 година

Швајцарскиот бренд Nestle и американска Coca Cola се највредните брендови во светот за оваа година, објави британската консултантска агенција „Бренд Фајнанс“. Nestle и Coca Cola имаат...

Илон Маск идната година ќе почне да вградува сензори во мозоците на доброволци

Светот конечно ја дочека презентацијата на првите импланти за мозок со машинско учење на компанијата Neuralink на иноваторот Илон Маск. Од Neuralink велат дека...

Започна со работа првиот Retail Park во Македонија

Денеска и официјално се отвори долго најавуваниот прв Retail Park во Македонија - Point Retail Park. На прес конференцијата по повод отворањето присуствуваа сопственикот...

Седум совети за кадри со паметен телефон со кои може да заработите 10.000 евра

Фотографијата бара око и талент, а ако ги имате, со денешните паметни телефони создавањето извонредна слика е во рацете на секој од вас. Еве...

Иновативна куќа на расклопување – ви ја носат дома и станува трипати поголема

Куќата во класична смисла претставува имот кој го поседувате направена од тврда градба или монтажна и стационирана на едно место. Стартапот Ten Fold Engineering...

Бил Гејтс повеќе не е вториот најбогат човек во светот

Бил Гејтс досега никогаш не бил подолу од второтo место во седумгодипното постоење на Индексот на милијардери на Bloomberg. Но, и на тоа му...

KFC го отвори својот прв „drive thru“ ресторан во Македонија

Еден од најголемите синџири ресторани, KFC, на 18.07.2019 (четврток) во рамките на свеченото отвoрање на POINT Retail Park во Скопје го отвори својот прв...

Финишира развојот на погонскиот мотор на Porsche за Formula Е

Развојот на погонскиот мотор за првиот Porsche Formula E автомобил влегува во финалната фаза. Производителот на спортски автомобили со седиште во Штутгарт ќе влезе...

Почнува изградбата на фабриката „Балканлар Пластик” во ТИРЗ Скопје1

Во ТИРЗ Скопје1 денеска ќе почне изградбата на фабриката „Балканлар Пластик”. На настанот, како што соопшти владината прес-служба, ќе се обратат премиерот Зоран Заев и...

Nestle пронајде начин да произведе чоколадо без шеќер!

Nestle пронајде иновативен начин да направи чоколадо без додавање на шеќер! Наместо тоа компанијата ги користи остатоцитете од какао за да го заслади темното...

НАЈПОПУЛАРНИ