22 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Дневни Архиви: јули 21, 2019

Паметна саксија ги претвора растенијата во виртуелно милениче

Благодарение на новиот паметен дизајн, сега може да го трансформирате омиленото растение во виртуелно домашно милениче. Тоа, со помош на својот екран, ќе има...

Во Шведска се гради музеј кој ќе троши енергија произведена од велосипеди

Данската архитектонска компанија COBE ги претстави плановите за дизајн на нов научен музеј во шведскиот универзитетски град Лунд кој ќе користи енергија добиена од...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска доби Златната Арена за...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот 62.Филмски фестивал во Пула ја доби Златната Арена за најдобра...

ФИТР: Започна фазата на финална селекција  во која влегуваат 368 домашни компании

Вкупно 368 домашни компании продолжуваат во процесот на финална селекција на Јавниот повик за комерцијализација на иновации на ФИТР. Проектите на овие компании, кои ја поминаа...

Европа воведува нови правила за онлајн трговија

Од јануари следната година ќе стапат во сила нови правила за онлајн трговија кои ги воспоставува Европската Комисија(ЕК) Целта е меѓународните власти да можат подобро...

Топ 10 најздрави храни во светот

Што значи здрава исхрана? Тоа значи консумирање различни видови храна кои на вашето тело ќе му ги обезбедат вистински хранливи состојки. Сепак, здравата исхрана...

НАЈПОПУЛАРНИ