30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: јули 25, 2019

Ед Ширан наспроти Петар Грашо: Дали радиo станиците постојано емитуваат иста музика ?

Форматираното радио честопати се доживува како непријател на креативноста, иако овој тип радио станици најчесто имаат највисока слушаност. Поголемиот дел од успешните радија во...

Општина Велес ја разгледува можноста за издавање општинска обврзница

Здружението на финансиски работници на Велес изработи физибилити студија за издавање на општинска обврзница и за придобивките од неа, врз чија основа Општина Велес...

Форбс: Најмногу милијардери има во САД, на Балканот ниеден

„Forbes“ ја објави најновата анализа за светските милијардери, според која жнајмногу милијардери живеат во САД. Вкупно 607 американски милијардери имаат имот вреден 3.111 милијарди долари. Потоа...

Седум општини потпишаа договори вредни 2,8 милиони евра за капитални проекти

Заменик-министерот за финансии Ширет Елези, директорот на Канцеларијата на Светска банка во државата Марко Мантованели и градоначалниците на седум општини денеска потпишаа договори за...

Холандска компанија има иновативно решение за отпадот од храна

Оваа холандска компанија има навистина иновативно решение за проблемот со отпадто до храна кој се создава на глобално ниво. Компанијата Protix ги собира остатоците...

Зачекори во Здраво Скопје – авантуристичка тура низ градот по повод 56 години од...

Во петок, 26.07.2019, во организација на Издавачки центар ТРИ, ќе се одржи првата авантуристичка тура низ градот – „Зачекори во Здраво Скопје“, инспирирана од...

Microsoft инвестира милијарда долари во компанија на Илон Маск

Microsoft инвестира милијарда долари во OpenAI компанија чиј соосновач е Илон Маск, а преку партнерството двете компании заедно ќе работат на развој на суперкомпјутинг...

Голем успех на документарецот „Медена земја“, од петок во американските кина

Македонскиот филм „Медена земја“ од 26 јули почнува да се емитува во кината во САД. Победникот на „Санденс“ ќе биде застапуван од американската комапнија...

Најновото истражување: 35% од Европејците би избрале полнење на телефон отколку пари!

Студија на Samsung открива дека полнењето на телефонот прераснува во една од базичните физички, емоционални и психолошки потреби во општеството Мобилните телефони повеќе не...

„Нисан“ отпушта 10.000 работници, бележи пад на добивката

Јапонскиот произведувач на автомобили „Нисан мотор“ планира да згасне повеќе од 10.000 работни места на глобално ниво. Има околу 140.000 вработени ширум светот. Ова дополнително...

НАЈПОПУЛАРНИ