18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020
Почетна 2019 септември

Месечни Архиви: септември 2019

Тргна на пат првиот воз од Кина до Србија

Воспоставена е првата железничка линија меѓу Србија и Кина, односно првиот товарен воз тргнал на пат од Кина кон Србија. Возот тргнал од кинескиот...

Apple доби награда од Обединетите нации за користење 100% обновлива енергија

Компанијата Apple доби една од 15-те награди во рамките на програмата Global Climate Action на Обединетите нации. Од ОН соопштија дека добитниците на наградата...

До крајот на годинава ИКЕА ќе произведе повеќе енергија отколку што троши

До крајот на годинава ИКЕА ќе генерира повеќе енергија отколку што може да потроши. Сето тоа е благодарение на вкупно речиси 1 милион соларни...

Само 20 отсто од осигурителните услуги се дигитализирани

Само 20 отсто од осигурителните услуги се дигитализирани. Граѓаните можат дигитално да го завршат осигурувањето на патнички возила и здравственото осигурување. Тенденција е и...

„Бела ноќ“ со бројни настани на 15 локации низ Скопје

Со концерти, изложби, музика, кино и театарски претстави ќе се одржи уште едно издание на „Бела ноќ“ во Скопје. Поради јубилејната 15-та година на...

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата, коишто ќе стапат во сила од ноќеска на полноќ. Согласно новиот ценовник, малопродажните цени на бензините...

Отворен ден во Цементарница УСЈЕ под мотото „Одржливост, партнерство, развој“

Следејќи ја својата стратешка определба за општествена одговорност и транспарентност, Цементарница УСЈЕ и оваа година организраше Отворен ден, под мотото „Oдржливост, партнерство, развој“. Годинешниот...

Платинест медал за „Стоби“ на престижниот вински натпревар „Декантер“ во Азија

Црвеното вино „Веритас“ од бербата од 2015 година на винарницата „Стоби“ се закити со највисокото признание - платинест медал, на престижниот вински натпревар „Декантер“...

На половина од европските видови дрвја им се заканува исчезнување

Речиси половина од видовите дрвја во Европа се во опасност од исчезнување, предупреди Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN). Ова е прв пат оваа...

Овој јапонски град воведе блокчеин гласање и соживот со роботи!

Овој јапонски град соработува со научници на создавањето на своите закони буквално за се - од законите за мобилност на роботите до блокчеин гласање....

НАЈПОПУЛАРНИ