7.8 C
Skopje
понеделник, февруари 17, 2020

Дневни Архиви: октомври 4, 2019

Апликација открива болести на очи кај децата

Научници развија апликација која може да открие рани знаци на болест кај очите на децата. Апликацијата наречена CRADLE (Computer Assited Detector of Leukoria) е наменета...

Научниците тврдат дека патувањето не прави посреќни отколку парите!

Зоштo многу луѓе одат на шопинг секогаш кога имаат малку повеќе пари во паричник? Затоа што материјалното богатство не прави среќни, барем на одредено...

Apple подготвува нов iPhone за почетокот на идната година

Традиционално, со години наназад, во септември Apple ги претставува новите модели на iPhone. По трите модели iPhone 11, за кои можеме да прочитаме само...

Оптималната количина сон е пресудна за успехот на децата на училиште

Кога децата ќе се вратат во училишните клупи, битно е да се осигурате дека спијат доволно за да имаат добри резултати на училиште, предупредуваат...

Во Виена се отвора селфи музеј за Instagram генерацијата

Во Виена се отвора музеј кој со својата „Instagram friendly" политика сака да ги привлече младите и во интерактивни простори да им овозможи да...

Бојан Слат успеа – системот за чистење на окeаните од пластика почна да работи...

Системот за чистење на океаните од пластика почна да лови отпад од огромната карпа од отпад која плови по средината на Тихиот Океан и...

„Марсотресите“ траат подолго од земјотресите и не може да се почувствуваат

Марс изгледа е поразличен отколку што мислевме. Мисијата на НАСА на Марс, InSight, која идниот медец ќе ја прослави првата година на Марс, откри...

14 компании се стекнале со Халал сертификат оваа година

Халал стандардот стана достапен и во угостителството. Сега и хотелите и рестораните може да се здобијат со сертификат за работење според ХАЛАЛ прописи. До...

Производители на кафе и на шампон се најбогати во Германија

Најбогати Германци се членовите на семејството Рајман, кое управува со империјата за производство на кафе и шампон, објави списанието „Менаџер“. Со богатство од 35 милијарди...

Македонија домаќин на првата „Балканска винска мрежа“ и на првиот „Светски ден на вранецот“

Денес во Скопје ќе се формира првата „Балканска винска мрежа“ на настан на кој кој ќе присуствуваат повеќе здруженија на вински производители, сомелиери и...

НАЈПОПУЛАРНИ