7.8 C
Skopje
понеделник, февруари 17, 2020

Дневни Архиви: октомври 8, 2019

Ќе се воведе даночен календар за попредвидливо бизнис окружување

Преку даночен календар, фирмите многу порано, шест месеци однапред, ќе ги знаат промените во даночната политика. Ова е исполнување на барањето на Стопанската комора...

Прогласени победниците на “Наградата за социјално претприемништво 2019”

Денес во Скопје по петти пат се одржа доделувањето на наградите за социјално претприемништво (Social Impact Award 2019) кои се наменети за студенти и млади  За...

Startup Weekend по осми пат во Скопје, шанса за младите

Techstars Startup Weekend Скопје e настан кој им дава шанса на сите млади амбициозни луѓе да ги развијат и реализираат своите бизнис идеи, и...

Аналитичарите преупредуваат: Многу банкари ќе останат без работа и тешко ќе најдат друга

Како што неодамна можеше да се слушне на конференцијата Digital Difference in Banking во Лондон, после години стагнација и одбивање промени, многу банки денес...

Сатурн стана планета со најмногу месечини

Сатурн го надмина Јупитер и стана планета со најмногу месечини, тврдат американски истражувачи. Тим научници откри вкупно 20 нови месечини кои орбитираат околу Јупитер,...

Супермаркетите во Азија наместо пластична амбалажа користат листови од банана

Супермаркетите во Виетнам ја прифатија иницијативата на Тајланд за употреба на листови од банана наместо пластика. Супермаркетите Rimping во Чиангмаи, Тајланд, на Facebook добија...

„Слоу фуд салон“ ќе се одржи на 18 и 19 октомври

„Слоу фуд Македонија“ го подготвува првото издание на „Слоу фуд салон 2019“, настан посветен на автентичните вкусови и на висококвалитетната храна и пијалаци. Салонот ќе...

InnoTech Club aктивности

InnoTech Club e проект фокусиран на зголемување на свесноста за наука, иновации и напредни технологии помеѓу младите средношколци, студентите, Факултетите и домашните и странските...

Oва се средношколците кои направија филтер за оџак што не испушта ПМ10 честички во...

Средношколците Теофилија Стоилковска, Марко Дураков и Мартин Стеванов од гимназијата „Јосип Броз Тито“ измислија филтер, кој се става на оџак на куќа и не дозволува...

Шилегов: Од догодина за да фрлите ѓубре во контејнер во Скопје ќе треба да...

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, во гостувањето на „Топ тема“ најави дека до година жителите на Скопје кои живеат во згради, ќе фрлат ѓубре...

НАЈПОПУЛАРНИ