Шпанска студија покажа дека мали се шансите да се развие групен...

0
Шпанска студија покажа дека групниот имунитет, кој многу земји се надеваат дека ќе го достигнат, не е остварлив. Студијата на повеќе од 60.000 луѓе,...

Facebook и Instagram ќе не предупредуваат да носиме заштитни маски

0
Facebook најави проширување на своите напори за обезбедување навремени и точни информации на своите корисници во време на пандемија на корона вирусот. Откако го...

Глобалното затоплување ќе надмине 1,5 степени Целзиусови во наредните пет години

0
Просечната глобална температура веројатно ќе ја надмине зацртаната цел од ограничувањето до 1,5 степени Целзиусови во однос на прединдустрискиот период во барем една од...

Шефот на Twitter учествува во голем експеримент – секој месец на...

0
Во САД е најавен проект чија цел е да се испита како ќе се однесуваат луѓето кога секој месец би имале загарантирани приходи без...

Ова е првата куќа во светот која истовремено е и соларна...

0
Компанијата ARKUP ја направи првата соларна јахта во светот која е голема колку една куќа и ја нуди сета удобност на еден луксузен дом...

ВИДЕО: Soffio е маска за лице на надувување која овозможува безбедна...

0
Додека светот уште се соочува со негативните ефекти на пандемијата на КОВИД-19, можеме да видиме и како многу компании се мотивирани да создаваат креативни...

Во Сибир измерени рекордни 38 степени Целзиусови

0
Сибир поставува рекорди со температурите. На 20 јуни во сибирскиот град Веркхојанск се забележани температури од 38 степени Целзиусови, што е највисока температура измерена...

Шведската еко-активистка Грета Тунберг направи филм за заканите од климатските промени

0
Шведската активистка за спречување на климатските промени, тинејџерката Грета Тунберг, направи филм за да не потсети на опасностите од климатските промени наречен „Our House...

Секое петто дете во Велика Британија има кошмари поради климатските промени

0
Секое петто дете во Обединетото Кралство има кошмари поради климатските промени, покажа едно британско истражување. Во истражувањето се покажа дека околу 17% од децата...

Ова е најголемиот 3Д печатен чамец во светот

0
Ова е најголемиот 3Д печатен чамец во светот. Потребни биле само 72 часа за да се направи чамецот 3Dirigo. Материјалот од кој е испечатен...