28 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

До 2030 година 72 милиони нови домови ќе користат соларна енергија

Како што климатските промени го менуваат начинот на кој живееме и не принудуваат да размислуваме како нашиот животен стил влијае врз планетата, се повеќе...

Starbucks и McDonalds заедно ќе прават биоразградливи чаши

Лесно е да си купиме од омиленото кафе наутро по пат додека одиме на работа, а потоа да ја фрлиме чашата без да размислиме...

Најпознатиот синџир хотели во светот Marriott ќе ги отстрани пластичните сламки...

Не секоја пластика за еднократна употреба е исто опасна. Кога една компанија за океански транспорт ги забрани пластичните сламки беше очигледно зошто - од...

Мелбурн доби џиновски сончев колектор – може да складира енергија за...

Што ако инфраструктурата за обновлива енергија е истовремено и функционална и убава? Истражувајќи го тоа италијанскиот архитект Антонио Мака направи џиновски сончев колектор кој...

НАСА бара нови идеи за справување со отпадот што го создаваат...

Американската вселенска агенција НАСА бара идеи како да се ослободи од отпад кој зад себе ќе го остават астронаутите во идните вселенски мисии. Условите...

Adidas од 2024 година ќе ги прави сите патики од рециклирана...

Adidas планира да ја прошири употребата на рециклирана пластика. Производителот на спортска опрема вети дека почнувајќи од 2024 година ќе користи само рециклиран полиестер...

Овој парк на вода во Холандија е направен од пластичен отпад

Повеќе од 90 квадратни метри пластика, која ќе завршеше во океан, доби втор живот во Ротердам, Хиоландија На 4 јули 2018 година фондацијата Recycled...

Starbucks нема да користи пластични цевки од 2020

Познатиот ланец на кафетерии Starbucks најави дека најдоцна до 2020 ќе ги исфрли од употреба пластичните цевки од своите продавници ширум светот, пренесува CNN Со...

Кит направен од 5 тони пластичен отпад се појави на канал...

Пет тони пластичен отпад беше извлечен од океан и претворен во "Китот на Бриж", односно масивна скулптура која има за цел да ги поттикне...

BEEcosystem ви овозможува да чувате пчели дома

BEEcosystem е кошница за пчели која може да се стави каде било. Едноставно треба да се постави во близина на прозорец доколку е внатре во...

НАЈПОПУЛАРНИ