19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023

Технологија

Kabtel desktop

Паметното пијано на Yamaha ќе ве научи како да свирите на него

Свирењето инструмент не е лесно и Yamaha, компанија која е лидер во развојот и иновацијата кај индустријата за пијано, креираше паметно пијано кој ќе...

Виртуелниот асистент Alexa ќе биде инсталиран во новите автомобили на BMW идната година

Познатиот виртуелен асистент на Amazon, Alexa од наредната година ќе биде инсталиран во новите автомобили на BMW. Освен Alexа за автомобили, Amazon продолжува да...

Илон Маск со ракети ќе превезува луѓе од град до град на Земјата

Основачот и директор на компанијата SpaceX, Илон Маск, денес ги откри своите планови за патување на Месечината и на Марс со нови ракетни системи....

Ford Smart клупи за поврзани пешаци во движење

Загриженоста за празната батерија на паметните телефони ќе биде минато - барем за пешаците во Лондон. Ford и смарт сити стартапот Strawberry Energy ги...

На почеток на 2018 година Загреб ќе го добие првиот трамвај со вештачка интелигенција

На почетокот на идната година на загрепските улици би можел да почне да вози првиот трамвај кој ќе биде опремен со сензори и вештачка...

ВИДЕО: Летечките такси пристигнаа во Дубаи

Првите летечки такси во светот пристигнаа во Дубаи. Тие се дело на германската компанија Volocopter и во Дубаи ќе почнат со тест летови со...

Вештачка интелигенција тема на Сеавус Code Talks

Денес, 26 септември, вторник, по четврти пат ќе се одржи Сеавус CodeTalks во Скопје. Настанот ќе се одржи во Сити Хол со почеток во...

Новите автомобили на Jaguar ќе го прогнозираат времето

Метеоролозите многу често точно го предвидуваат времето, но секогаш има ризик дека додека возите одеднаш ќе плисне дожд. Благодарение на најновата технологија на Jaguar...

Електронска тетоважа потта ја претвора во енергија за полнење батерии

Тим од инженери со седиште во Универзитетот Калифорнија во Сан Диего развија ќелии кои можат да издвојат енергија од потта и на тој начин...

Дубаи ќе ја гради највисоката соларна кула во светот

Има 2,3 милиони фотоволтаични панели во паркот Мохамед бин Рашид Ал Мактум во близина на Дубаи, а сега масивната соларна фарма ќе добие проширување...

НАЈПОПУЛАРНИ