Почетна Тагови аерозагадување

Таг: аерозагадување

МојВоздух со податоци за аерозагадувањето од 8 нови мерни станици

0
Апликацијата МојВоздух од денеска ќе прикажува податоци за квалитетот на воздухот на 8 нови мерни станици. Ќе се регистрираат податоците од три нови станици во Охрид (Први...

Германија претстави план за бесплатен јавен превоз како мерка против аерозагадувањето

0
Иако Германија станува лидер во искористување на ветерна и соларна енергија, аерозагадувањето уште не е ставено под контрола, поради што ЕУ упати предупредување до...

Од државниот буџет се предивидени 16 милиони евра за транспорт на...

0
Изнаоѓањето решение за намалување на загаденоста што ја предизвикува патниот сообраќај во земјава е главната цел на форумот „Намалување на загадувањето на воздухот со...

Македонски Телеком ги претстави „смарт“ маските за заштита од загадување

0
Македонски Телеком,  за прв пат во Македонија ги спои технологијата и модата, за повисока цел – заштита од загадувањето. По промоцијата на еко маските на...

Овие пет компании ќе добијат средства од Фондот за иновации за...

0
Официјално се избрани пет иновативни компании кои аплицирале со свои технолошки решенија за намалување на загадувањето на воздухот во урбаните средини во Македонија на...

Фондот за иновации ќе поддржи решенија за мониторинг и намалување на...

0
Иновативни идеи и решенија за мониторинг, намалување на загадувањето, како и за сузбивање на изворите, содржат денеска презентираните најдобри 10 предлог проекти од повикот...

Аерозагадувањето ќе се контролира преку мапирање на загадувачите со дронови

0
Државниот инспекторат за животна средина најмил дронови кои кон крајов на неделава по два часа дневно ќе ги снимаат критичните точки за да се...

Од утре прекин на мерките против аерозагадување меѓу кои и бесплатниот...

0
Од утре ќе престанат да важат мерките што се воведоа поради зголеменото загадување на воздухот, соопштија попладнево Министерството за животна средина и просторно планирање...

Јавниот превоз во Скопје повторно бесплатен како мерка против загадувањето

0
Јавниот превоз во Скопје повторно е бесплатен од денес поради високото аерозагадување, соопшти на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, додавајќи дека ќе се...

Фондот за иновации доби 30 апликации за „О2 предизвикoт“ за намалување...

0
Пристигнати 30 проектни предлози во рамки на јавниот повик за финансирање на проекти за намалување на загадувањето на воздухот „О2 предизвик“ на Фондот за...