20 C
Skopje
вторник, септември 29, 2020
Почетна Тагови алгоритам

Таг: алгоритам

Почнуваат клинички тестирања на лекови создадени од вештачка интелигенција

Со помош на јапонската компанија Sumitomo Dainppon Pharma британската компанија Exscientia, фокусирана на развој на вештачка интелигенција, успеа да направи револуционерен...

Американската војска разви алгоритам кој знае кога мора да се напиете...

Ако треба да останете будни, веројатно ќе посегнете по нова шолја кафе, но што кога би знаеле точно кога мора и колку кофеин мора...

Холандски синџир супермаркети носи револуција во намалувањето на цените на производите

Холандскиот синџир супермаркети Albert Heijn тестира револуционерен систем за намалување на цените на храната. Компјутерски управуван систем динамички ги намалува цените на храната во...

Која е жената која е заслужна за првата фотографија од црна...

Кејти Боуман е 29-годишна девојка која го креираше алгоритмот кој помогна да се направи првата фотографија од црна дупка во светот. Фотографијата беше објавена...

Мала хрватска компанија го освојувува светот со својот инoвативен софтвер

Идејата е првиот чекор кон светот на претприемништвотоис, но само некои идеи се претвораат во бизниси. Едни од тие кои успеале да го постигнат...

Со помош на оваа апликација ќе дознаете дали имате анемија од...

Тестовите за анемија, состојба кога постојано сте уморни и злаби затоа што немате доволно кислород во крвта, вообичаено значат одење во лабораторија и боцкање...

YouTube за деца конечно ќе прикажува само детски содржини

Родителите честопати се шокираат кога ќе видат што гледаат нивните деца на YouTube. Уживањето во цртани филмови и детски песни благодарение на предлог видеата...

НАЈПОПУЛАРНИ