29 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020
Почетна Тагови Алпи

Таг: Алпи

Нов климатски аларм – се топат француските Алпи и формираат езера

Сликата од поларната мечка која плови на санта мраз е најпознатиот постер за климатската криза, но топењето на француските Алпи можеби е последното големо...

Почна Давос 2019 – глобализацијата во фокусот на годишната средба на...

Врвни политичари и бизнис лидери отпатуваа во малото швајцарско гратче Давос за годишната средба на Светскиот економски форум на швајцарските Алпи. Годинава тема на...

Швајцарија ја пушти во употреба најстрмната жичница во светот

Во малото село Стуз во Швајцарија почна со работа најстрмната жичница во светот. Новата линија ќе покрива растојание од 1.720 метри од станица во...

НАЈПОПУЛАРНИ