-4 C
Skopje
среда, ноември 25, 2020
Почетна Тагови биткоин

Таг: биткоин

Повторно расте вредноста на дигиталното злато – биткоинот

Биткоин вчера, 28 јули, достигна вредност од над 11.200 долари, што е максимумот годинава кога доларот претрпе пад на вредноста, а инвеститорите...

Кинезите го контролираат биткоин

Најпознатата криптовалута во светот, биткоин, е позната по тоа што е децентрализирана, односно не ја контролира ниеден поединец, организација, иснтитуција ниту компанија....

Биткоинот повеќе не е најпопуларната криптовалута во светот

Контроверзната криптовалута Tether го замени биткоин како најчесто користени сајбер пари. Иако биткоин и понатаму има најголема пазарна капитализација од сите криптовалути досега, според...

Нов Зеланд е првата земја во светот која дозволи исплата на...

Виртуелните валути или криптовалутите изминатите две години привлекоа многу внимание во светот. Наглиот раст, а потоа и наглиот пад на биткоин некои луѓе ги...

Со производството на биткоин се создава повеќе CO2 отколку што испушта...

Основиѕте на биткоин се поставени пред десет години, кога анонимниот криптограф со псевдонимот Сатоши Накамото ја објави својата работа, во која ги изложи принципите...

Овој часовник на Hublot можете да го купите само ако имате...

Hublot лансираше нов луксузен часовник во својата линија Big Bang кој не е како ниеден од претходните модели. Не можете да го купите со...

Нуриел Рубини предупредува: Криптовалутите се измама над измамите

Угледниот економист Нуриле Рубини, познат и како Dr. Doom (Доктор Пропаст), неодамна изјави дека биткоин и сите останати криптовалути се „измама над измамите“. Откако...

Сега можете да си купите кафе од Starbucks со биткоин

Starbucks се влучува во лудилото кое владее околу криптовалутите. Синџирот за кафе со седиште во Сиетл побара помош од Microsoft за креирање нова дигитална...

#ИновативностЧита: Блокчеин револуција – како технологијата позади криптовалутите го менува светот?

Блокчеин технологијата би можела да се прогласи и за светско чудо земајќи го предвид фактот дека целосно го револуционизираше не само светот на технологијата,...

Биткоин повторно со вредност над 7.500 долари

Криптовалутите повторно почнаа да зајакнуваат после одреден период на постојан пад. Најголем раст повторно бележи најпопуларната криптовалута, биткоин кој за првпат од почетокот на...

НАЈПОПУЛАРНИ