Почетна Тагови Брегзит

Таг: Брегзит

Европа „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

0
Британските банки и осигурителни компании преместиле активи во износ од над трилион фунти од Британија во Европската унија поради Брегзит. Тоа се нагласува во...

Хрватскиот иноватор Иван Мрвош не се грижи за Брегзит – отвори...

0
Хрватската компанија Include, која е водечки производител на паметни решенија за градови, отвори канцеларија во Лондон. По прв пат британската јавност ја запозна пред...

Брегзит му носи на Франкфурт повеќе од 30 банки и 3.500...

0
Франкфуртскиот банкарски центар е еден од победниците од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, кое е објавено во петокот, покажува истражувањето на Landesbank...

Њујорк и понатаму е најголемиот светски финансиски центар

0
Њујорк ја задржа титулата водечки светски финансиски центар и ја зголеми својата предност во однос на второпласираниот Лондон поради неизвесноста околу Брегзит, при што...

Франкфурт најмногу ќе ќари од Брегзит

0
Банкарскиот систем во Франкфурт е еден од победниците по излегувањето на Велика Британија од Европската унија, се вели во истражувањето на Landesbank. Повеќе од 30 странски...

Парламентот на Велика Британија изгласа одложување на Брегзит

0
Пратениците во парламентот на Велика Британија гласаа и изгласаа одложување на Брегизт, кој беше закажан за 29 март. Имено, за пролонгирање на рокот за...

Поради страв од Брегзит без договор, компаниите отвораат нови магацини и...

0
Можното излегување на Британија од Европската унија без договор, односно т.н. тврд Брегзит, наведе неколку компании да почнат со подготовки за евентуалните пореметувања кои...

Холандија сака да преземе компании од Велика Британија по излезот од...

0
Холандската влада преговара со 250 компании за селење на седиштата од Велика Британија во Холандија, пред земјата да излезе од ЕУ на 29-ти март “Во...