12.9 C
Skopje
недела, октомври 20, 2019
Почетна Тагови вино

Таг: вино

Промоција на врвни македонски вина во САД

Здружението „Вина од Македонија“, во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, продолжува со промоција на македонското вино во светот. Минатата недела беа одржани...

„Тиквеш“ ги претстави првите четири вина произведени на сопствениот посед во...

Винарската визба „Тиквеш“ ги донесе на македонскиот пазар првите четири вина произведени во француската винарница „Château de Gourdon“, која од ноември 2018-та година е...

Срѓан Лисац: Светот бара органски вина. Македонија може да ги понуди!

Минатиот месец за прв пат се одржаа винските обуки во рамките на Wine Educator www.wineeducator.mk. Обуката ја држи Срѓан Лисац, реномиран експерт во оваа област....

Ексклузивно претставување на Tikveš Chateaux & Domainеs на најголемиот саем за...

Винарската визба „Тиквеш“ вo најдобро светло се претстави на најголемиот светски саем за вино – „Провајн“ (ProWein 2019), кој по 25-ти пат годинава се...

Мастер сомелиерот Петар Величковиќ во Скопје ќе едуцира за сортни вина...

Петар Величковиќ, еден од најентузијастичките мастер сомелиери на Балканот кој е дел од WEST Wine, ќе едуцира за вина кои се застапени во винските...

Обуки за вински ентузијасти на светски реномираната Лондонска школа за вино...

Винарската визба „Тиквеш“ ја доби акредитацијата за организирање обуки на престижната Лондонска школа за вино и жестоки пијалаци – Wine & Spirits Education Trust...

Винарницата „Камник“ го подготвува првиот органски „Вранец“

Ики Малинковски, сопственик на скопската винарница „Камник“ и на придружните објекти за вински туризам деновиве во интервју за www.vino.rs најави дека винарницата го подготвува првиот...

ВИДЕО: Spirale е посебно дизајнирана чаша за вино за подобар вкус...

Vacanti Spirale е чаша за вино која на дното има посебен спирален дел сличен на отворачот за вино, каде што се собира талогот. Бидејќи...

Виното „Розе“ на Стоби ги освои критичарите на „Вашингтон пост“

Виното „Розе“ од бербата 2017 на винаријата Стоби се здоби со многу значајно признание од влијателниот американски весник „Вашингтон пост“, кој на своите читатели,...

Почнува фестивалот на виното Skopje Wine Expo

На плоштадот „Македонија“ во Скопје вечер ќе почне „Skopje Wine Expo“, на кој посетителите ќе имаат можност да пробаат врвни црвени, бели и розе...

НАЈПОПУЛАРНИ