17 C
Skopje
среда, јули 15, 2020
Почетна Тагови градежништво

Таг: градежништво

Стартува дигитализација на македонското градежништво

Со проектот „BIMcert“ во наредните години во Македонија ќе се изврши имплементација на BIM (Building Information Modeling) системот во градежништвото, со кој ќе се...

Градежништвото ќе ја зголемува конкурентноста преку примена на најновите трендови

Во чекор со светските достигнувања во градежништвото, неопходно е следење и имплементација на најновите трендови и стандарди во насока на зголемување на конкурентноста и...

ВИДЕО: Oвој јапонскиот робот внесе револуција во градежништвото

Во видеото на Јапонскиот национален институт за напредни индустриски науки и технологија, кое се појави неодамна, може да се види прототип на робот кој...

Македонска иновација: Паметна градежна скала која се адаптира на секаков терен!

Ќанија Рахманоски е млад иноватор од Македонија кој во 2013 година добил идеја да создаде, како што ни раскажа тој, „производ на иднината“. Станува...

Прва конференција за ФИДИК договори за градежништво во Скопје

Асоцијацијата на инженери консултанти на Македонија (АЦЕМА) денеска во Скопје организира Прва конференција за ФИДИК договори. На конференцијата, најавено е обраќање на министерот за транспорт...

НАЈПОПУЛАРНИ