Почетна Тагови Гренланд

Таг: Гренланд

Во последните дваесетина години од Земјата исчезнале 28 трилиони тони лед

0
Неверојатни 28 трилиони тони лед исчезнале од површината на Земјата од 1994 година досега, откри група британски научници. Научниците анализирале сателитски испитувања за глечери,...

Пет места каде што најлошо се чувствуваат последиците од климатските промени

0
Климатските промени ги чувствуваме сите. Иако можеби сите не ги забележуваме или одбиваме да веруваме дека се реални, не можеме да ги игнорираме...

Поради топењето на мразот на Гренланд нивото на морињата може да...

0
Топењето на ледената покривка на Гренланд од 1992 година досега го покачи нивото на морињата за околу 11 мм, објавија научниците. Отприлика 3.800 тони...

Kако исчезнува езеро на Гренланд за само неколку часа

0
Мразот на Гренланд може да биде многу понестабилен отколку што претходно мислеа научниците покажува најновото истражување кое открива како езерата на површината на глечерите...

Во јули се стопиле 197 милијарди тони мраз од Гренланд

0
Минатиот месец се случи второто најголемо топење на ледената покривка на Земјата во историјата. Во текот на јули се истопиле 197 милијарди тони од...

На ледената покривка на Гренланд и се заканува катастрофа

0
На мразот, ледената покривка која го покрива Гренланд и се заканува катастрофа од несогледливи размери. Ова лето поради повисоките температури мразот се топи двапати...

Страшно видео од реката која се создала од стопените глечери на...

0
Постојано слушаме и читаме дека се топеле глечерите поради климатските прoмени и дека ситуацијата станува многу посериозна. Но, не можеме да сфатиме колку навистина...

Гренланд се топи побрзо отколку што мислеа научниците – не може...

0
Едно ново истражување покажа дека масивните ледени брегови на Гренланд се топат побрзо отколку што мислеа научниците. Освен тоа, истакнуваат дека веројатно е премногу...