17 C
Skopje
среда, јули 15, 2020
Почетна Тагови ДДВ

Таг: ДДВ

Лани фирмите добиле 7,5% повеќе поврат на ДДВ во однос на...

Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра или за 7,5 отсто повеќе во однос на 2018 година или...

Повеќе од 16.000 граѓани кои скенираа сметки добија поврат на ДДВ

Околу 21 милион денари од мерката МојДДВ веќе се префрлени на сметките на 16.600 граѓани на првиот ден од повратот, инфрмира министерката...

Следниот месец поврат на ДДВ, 170.000 граѓани скенирале сметки со над...

Граѓаните кои скенираат фискални сметки трошат по 2,2 милиони евра дневно за да ги задоволат основните животни...

Прагот за ДДВ обврзник се зголемува на два милиони денари

Прагот за ДДВ обврзник ќе се зголеми од еден милион денари на два милиони денари. Ова ќе биде уредено со измените во...

Граѓаните ќе добиваат поврат до 30.000 денари од платен ДДВ?!

Поврат на 15 проценти од ДДВ на граѓаните ќе стартува од 1 јули, најави премиерот Зоран Заев и очекува дека на самиот старт граѓаните...

УЈП воведува систем за автоматски поврат на даноци

  За редовен и автоматски поврат на ДДВ кон фирмите и пребивање на претплата на даноци кон сите даночни обврзници, Управата за јавни приходи направи...

Заев: Поврат на ДДВ за граѓани од 2020 година!

Повратот на ДДВ за граѓани ќе профункционира во целост дури од 2020-та година, најави премиерот Зоран Заев. Се уште нема законска основа истото да...

НАЈПОПУЛАРНИ