Почетна Тагови депресија

Таг: депресија

Осаменоста е исто отровна како да пушите 15 цигари дневно!

0
Осаменоста е исто толку токсична како што е пушењето 15 цигари дневно. И тоа станува глобална епидемија. Можеби причина за тоа е нашиот начин...

Канадски научници развиваат лек кој ќе го обновува памтењето

0
Канадски научници развија нови молекули кои би можеле да го стопираат губењето на меморијата поради старост или депресија. Научниците од Центарот за зависност и...

Паметните телефони ќе детектираат депресија кај корисниците

0
Во САД има загрижувачки пораст на депресијата кај тинејџерите и младите. Тоа доведе до прашањето дали истите уреди кои генерално се виновни за таа...

Пет начини на кои социјалните мрежи влијаат врз нашето ментално здравје

0
Со оглед на бројот на болести поврзани со предолгото седење и бројот на луѓе кои ги убива секоја година, можеме да заклучиме дека седењето...

Инженер од Сплит направи игри кои лечат анксиозност и депресија

0
Сплитскиот инженер Марин Малетиќ, кој во емисијата RTL Direkt ја претстави neurofeedback терапијата, со која се вежба мозокот со цел намалување на фреквенциите кои...

Социјалните мрежи се одговорни за лошиот сон кај децата?!

0
Се повеќе деца страдаат од пореметување на сонот, а научниците тој проблем го врзуваат со користењето на социјалните медиуми и дигиталните уреди непосредно пред...

Истражување: Урбаните зелени површини се природен лек за депресија

0
Едно неодамнешно истражување покажа дека симптомите на депресија може да се ублажат кај сите луѓе кои имаат пристап до зелени површини. Истражувачи од Филаделфија...

Роботот AV1 им помага на болните деца да ја следат наставата

0
За децата кои се борат со долготрајни болести телесната болка не е единствениот предизвик. Озосанувањето од училиште значи отстуство на нивните пријатели, а истовремено...

Студентите на Јеил учат како да бидат среќни

0
Курсот на кој се учи како да се достигне среќата е најпопуларниот вво историјата на Универзитетот Јеил.За само една недела да ги слушаат тие...

Уморни сте од работната недела? Пробајте ги овие пет совети за...

0
Соочени со роковите за завршување на задачите и долгите работни денови пред компјутер, често се чувствуваме обземени и исклучени откако ќе ја завршиме работната...