Почетна Тагови дигитализација

Таг: дигитализација

Прв јавен повик на ФИТР за дигитализација на земјоделството, буџетот е...

0
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објави прв јавен повик за дигитализација во...

Како да се прилагодат бизнисите на новиот „нормален“ свет?

0
Секоја компанија која сака да го префрли бизнисот на Интернет мора да знае неколку работи за тоа што е новата „нормала“ во светот. Од...

Речиси секој наставник користи дигитални алатки во наставата, покажа најново истражување...

0
237 од вкупно 250 анкетирани наставници во основните училишта или 95% се изјасниле дека користат дигитални алатки за време на наставата. 13 наставници посочиле дека ваквите онлајн...

Манова: Дигиталниот идентитет овозможува без физичко присуство да се завршат важни...

0
Деновиве „Мастеркард“ и Владата потпишаа Меморандум за разбирање со што Македонија станува една од првите земји во светот, каде целото население добива можност за...

Скопје паметен град – дигитални решенија за соочување со предизвиците

0
Паметните градови полека, но сигурно, стануваат дел од нашето секојдневие: оптимизирањето на ресурсите, поголемата безбедност, подобра градска инфраструктура,.. се неминовни решенија за подобар квалитет на животот и...

Прв Мастерклас на УНКТАД во Скопје: жените повеќе да го користат...

0
Потребна е поголема вклученост на жените во носењето клучни политики, решителност да го рашират својот глас, искористување на потенцијалот на технологиите за нивна поголема...

Бјеловар стана првиот хрватски дигитално трансформиран град

0
Градот Бјеловар е првиот хрватски дигитално трансформиран град. Како што велат од Градот, идејата била да се оди во чекор со новите технологии, уште...

ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

0
Дигитализацијата е неопходна за брз економски раст и напредок на секоја компанија, просецот подразбира употреба на дигитална технологија за промена на бизнис моделите. Дигиталната...

Како најголемата нафтена компанија во Хрватска воведе роботи во својата работа?

0
Дигитализацијата повеќе не е нешто за што мора да се подготват организациите и компаниите, туку мора активно да ја прифатат и да ја имплементираат....

Светот живее дигитално, а Вип се стреми најновите светски трендови да...

0
Листата на придобивки од дигитализацијата секојдневно се проширува и за нив можеме да зборуваме долго време, но она што е јасно, е дека бизнисите...