Почетна Тагови договор

Таг: договор

Трамп даде дозвола за партнерство на TikTok со Oracle и Wallmart

0
Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата за размена на видеа TikTok, во сопственост на кинеската компанија ByteDance, да продолжи...

Трамп сепак попушти – Huawei ќе може да соработува со американски...

0
Американскиот и кинескиот претседател Доналд Трамп и Џи Јинпинг се договорија дека засега нема да бидат воведени нови царини меѓу овие две земји, а...

Baidu и Huawei склучија партнерство на полето вештачка интелигенција

0
Технолошките гиганти Baidu и Huawei најавија партнерство кое ќе ги обединува најновите напредни можности за учење на Baidu со новата генерација технологија за чипови...

Huawei порача дека се подготвени да потпишат договор со САД за...

0
Челниот човек на Huawei, Лианг Хуа, порача дека се подготвени да потпишат договори за непшионирање со други држави. Целта на тие договори би била...

Инбох – Архивски дата центар пристапи кон уште едно стратешко партнерство...

0
Инбох – Архивски дата центар пристапи кон уште едно стратешко партнерство со Микрокоп доо – Љубљана, Словенија со цел исполнување на своите долгорочни цели за раст, развој и...

Русија и Србија ќе градат центар за нуклеарни науки, технологија и...

0
Претставници на владите на Русија и Србија во Белград потпишаа меѓувладин договор за соработка во реализацијата на заеднички проекти на полето на мирољубиво користење...

Најголемиот договор за 5G е “тежок“ 3,5 милијарди долари

0
Америкаскиот Т-Mobile ја избра Нокиа за набавка на нова 5G мрежна опрема вредна 3,5 милијарди долари! Тоа е досега највисока вредност на договор поврзан...

Nestle ќе продава кафе, чај и храна од Starbucks

0
Швајцарската компанија Nestle ќе плати нешто повеќе од 7 милијарди долари за преземање на малопродажбата на кафе, чај и храна на компанијата Starbucks надвор...

Tip of the Week – Колку музика, толку пари!

0
„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Македонците ќе патуваат во Босна и Херцеговина само со лични карти

0
По денешната посета на Македонија на претседавачот на советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ, во заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев е најавено...