Почетна Тагови Европа

Таг: Европа

Европа „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

0
Британските банки и осигурителни компании преместиле активи во износ од над трилион фунти од Британија во Европската унија поради Брегзит. Тоа се нагласува во...

Европа минатата година произвела повеќе енергија од обновливи извори отколку од...

0
Европа полека ја намалува зависноста од фосилните горива, а еден извештај покажа дела минатата година на Стариот континент е создадена повеќе енергија од обновливи...

Европа е неодговорна кон природата – ЕУ нема да ги исполни...

0
Неодржливото земјоделство, шумарството и ширењето на урбанизацијата го загрозуваат здравјето на животните и природните живеалишта во Европа, што значи дека Европската унија нема да...

Научници открија дека можно е да постоел живот на месечината Европа...

0
Научници открија дека можел да се создаде океан под површината на месечината Европа на планетата Јупитер, каде што температурата никогаш не е повисока од...

Пад на туризмот во Европа до 70%

0
Европската унија наведува дека европската индустрија за туризам е соочена сo неверојатни бројки на пад поради кризата предизвикана од корона вирусот. Европскиот комесар за...

Honda во Европа ќе продава само електрични автомобили и хибриди

0
Некои држави веќе имаат планови за за забрана на продажбата на автомобили со мотори со внатрешно согорување, додека големите компании инвестираат милијарди долари во...

Дубрoвник е прогласен за најфотогенична дестинација на Instagram

0
Популарната страница за патувања Big7 ги објави резултатите од изборот на најфотогеничен европски град на Instagram, а меѓу 50-те номинирани градови, на врвот се...

Европа воведува нови правила за онлајн трговија

0
Од јануари следната година ќе стапат во сила нови правила за онлајн трговија кои ги воспоставува Европската Комисија(ЕК). Целта е меѓународните власти да можат подобро...

Кои се црните точки на најголемото загадување во Европа?

0
Големите градови задушени од сообраќај, регионите во кои се произведува јаглен, индустриските региони опкружени со планини - црните точки на загадувањето јасно се видливи...

Европа инвестира милијарда евра во квантна технологија

0
Квантната технологија целосно ќе го смени светот во кој живееме, но тоа нема да се случи утре или идната година. Се проценува дека квантната...