21.8 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
Почетна Тагови закон

Таг: закон

Со Закон за стратешки инвестиции ќе се забрзуваат големите проекти во...

Министерство за економија подготвува Закон за стратешки инвестиции во Република Северна Македонија, согласно обврските превземени со Договорот за основање на Енергетска заедница,...

САД со закон го уреди купувањето и возењето летачки автомобили

Технологијата речиси секогаш е пред законодавството, па неретко некои нови техноллогии се развиваат и почнуваат да се употребуваат пред законодавците и одредени...

Словачка дозволи следење на мобилните телефони на граѓаните додека трае корона...

Во оваа исклучителна ситуација во која се наоѓа светот денес словачкиот парламент во средата одобри измена на закон со кој на државата...

Шкотска воведува бесплатни санитарни производи за сите жени!

Шкотскиот парламент го усвои планот според кој хигиенските влошки ќе бидат бесплатни за сите жени во државата. Шкотска е првата земја во...

Франција ја ограничи брзината на возење на електричните скутери на 25...

Франција вчера законски го уреди користењето на електричните скутери и сличните направи воведувајќи забрана за нивно возење по прометни пешачки патеки, автопати...

Во ЕУ е полесно да ја поправиш машината за алишта отколку...

Во ЕУ е полесно да ја поправиш машината за алишта отколку да ја фрлиш затоа што замената на уредите кои може да...

Ратоботодавaчите во Јужна Кореја кои ќе дозволат малтретирање на вработени, ќе...

Работодавачите во Јужна Кореја кои ќе дозволат матретирање на вработените на работно место ќе завршат во затвор. Земјата воведе нови строги закони...

Во Јапонија следува казна ако управувате со дрон додека сте под...

Откако во Јапонија беше изгласан законот кој носи нови промени во врска со управувањето со беспилотни летала, во Земјата на изгрејсонцето ако пиете алкохол,...

Електричните автомобили во ЕУ ќе мора да прават бучава

Секој нов електричен автомобил во ЕУ со четири или повеќе тркала од 1 јули годинава ќе мора од безбедносни причини да има вграден акустичен...

Стапи на сила новиот Закон за практиканство

Новиот Закон за практиканство кој е официјално е стапен на сила ќе овозможи ангажирање на практиканти надвор од образовниот процес. Со тоа кандидатите ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ