7 C
Skopje
петок, февруари 21, 2020
Почетна Тагови казни

Таг: казни

Хрватскиот град Хвар воведе нови казни за туристите

„Спиењето на јавна површина ќе ве чини повеќе отколку тоа што сте платиле за хотелско сместување“ се вели во објавата на Градот Хвар. Поради...

Будва ќе ги казнува туристите кои се однесуваат непримерно со казни...

Општината Будва подготвува нови комунални правила за своите сограѓани, но и за сите гости. Секој што ќе јаде и пие на јавна површина ќе...

Женева ќе ги казнува возачите на премногу бучните возила

Политичарите во Женева планираат да ги казнуваат возачите на премногу бучните автомобили, кои ќе ги ловат радари за бучава. Женевското градско собрание има намера...

Туристите кои ќе се однесуваат непримерно во Венеција ќе бидат казнети...

На туристите кои ќе се однесуваат непримерно во Венеција ќе им биде забрането да влегуваат во градот. Тоа е дел од мерките за да...

Литванците ќе мора да преминуваат улица без телефон во рака

Литванија наскоро ќе воведе високи казни за сите кои полицијата ќе ги затекне да користат мобилен телефон додека преминуваат улица. Новиот закон е донесен...

ЕУ воведува правило на еден час и се заканува со казни...

Терористите чести ги користат социјалните мрежи за комуникација и ширење на својата пропаганда, па бројни компании се борат со тој проблем и имплементираат заштитни...

Кина постави акустични камери кои ги ловат возачите кои премногу свират

Повеќе од 5 милиони автомобили и возачи кои непрекинато свират во сообраќајниот метеж во Пекинг придонесуваат кинеската престолнина да биде шестиот најбучен град во...

Франција ќе ги казнува компаниите кои не ги плаќаат мажите и...

Премиерот на Франција предложил план за казнување на компании кои нема да ја затворат јазот помеѓу платите на жените и мажите во рок од...

Хрватска донесе закон за селектирање отпад, казни и до 700 евра...

Оној кој во Хрватска нема да го селектира отпадот ниту после тест периодот од две години, ќе му следи казна од 7 до 700...

НАЈПОПУЛАРНИ