Почетна Тагови Канада

Таг: Канада

Канада е првата држава во светот која одобри вакцина против КОВИД-19...

0
Канадското Министерство за здравство денеска соопшти дека ќе дозволи примена на вакцината против корона вирусот од производителот Pfizer-BioNtek за деца на возраст од 12...

Канада е третата земја која ја одобри вакцината на Pfizer

0
Канадските власти соопштија дека ја одобртиле вакцината на производителот Pfizer-BioNTek, со што Канада стана третата земја во светот која ја одобри вакцината против...

Канада до крајот на 2021 година ќе ги забрани пластичните кеси,...

0
Канада до крајот на 2021 година планира да ја забрани употребата на пластични кеси, пластични сламки и пластични стапчиња за мешање, соопшти канадската влада...

Huawei го сели истражувачкиот центар од САД во Канада

0
Кинеската компанија Huawei го сели својот истражувачки центар од САД во Канада поради американските санкции кои ја загрозуваат нејзината работа. Директорот на компанијата, Рен...

Вака ќе изгледаат пешачките премини од иднината

0
Знаете колку иритира кога чекате по неколку минути за да преминете на пешачки премин, особено таму каде што нема семафори, и кога ќе згазнете...

Богата програма на Денови на Канада и назначување на нов почесен...

0
Во рамки на дводневните активности на Амбасадата на Канада акредитирана во Северна Македонија по повод Денови на Канада во Скопје кои се случуваа вчера и...

Канадски научници направија сензор кој ќе ги спасува децата и животните...

0
Канадски научници развија сензор кој детектира кога децата и домашните миленици ги оставаме во автомобил, а потоа активира аларм. Сензорот користи радарска технологија и...

Канадското училиште Maple Bear, најголемата глобална франшиза на полето на образованието,...

0
Подготвувањето на децата за доживотно учење, успех и станување на глобален граѓанин, претставува темел на канадската едукативна методологија, која ја направи Канада една од...

Канада создаде резерват за животни голем колку Германија

0
Канада создаде резерват за животни голем колку Германија. Резерватот има за цел да ги заштити животните како поларните мечки, китовите и фоките и да...

Канадска компанија го претвора пластичниот отпад во дизел и бензин

0
Канадската компанија Sparta Group успешно го спроведува проектот Phoenix и од пластичниот отпад произведува дизел горицво и бензин. Од компанијата соопштија дека проектот веќе...