Почетна Тагови КОВИД 19

Таг: КОВИД 19

Данците ќе можат да се вакцинираат со трета доза вакцина, но...

0
Во Данска луѓет кои примиле две различни вакцини против КОВИД-19 ќе можат да добијат и трета доза вакцина за да им се признае статусот...

Голема студија откри дека луѓето кои практикуваат метидеранска исхрана имаат помали...

0
Дека медитеранската исхрана е начин на живот кој е исклучително здрав се знае веќе со години. Исхраната богата со овошје, зеленчук и риба, бавно...

Moderna објави дека нивната вакцина е безбедна и за тинејџери –...

0
Испитувањата на вакцината против КОВИД-19 на компанијата Modernа покажаа дека вакцината е безбедна и ефикасна за тинејџери. Примената на новата вакцина може да ја...

Почнаа истражувања дали вакцините против корона вирусот можат да го пореметат...

0
Уште не е познато дали вакцините против КОВИД-19 можат да влијаат на менструалниот циклус кај жените, меѓутоа истражувачите почнуваат да го проучуваат проблемот. Како...

Научниците потврдија – само една доза вакцина обезбедува заштита од КОВИД-19,...

0
Од ден во ден има се повеќе вакцинирани луѓе во светот. Некои примиле само една доза, некои две дози, а некои уште чекаат да...

Pfizer и BioNTech предадоа барање за одобрување на вакцините против КОВИД-19...

0
Германската компанија BioNTech и нејзиниот партнер Pfizer денес поднесоа барање до Европската агенција за лекови за одобрување на вакцината против корона вирусот и за...

Данска е првата земја во светот кој трајно го стопира вакцинирањето...

0
Данска целосно ќе престане со примена на вакцината на AstraZenecа против КОВИД-19 поради можните последици и врската меѓу вакцината и згрутчувањето на крвта, беше...

Бројот на туристи во февруари намален за 41,7 проценти

0
Бројот на туристи во февруари е намален за 41,7 проценти, а бројот на ноќевања за 36,8 проценти во однос на истиот месец лани. Според...

Ќе бидат потребни уште 136 години за да се затвори глобалниот...

0
Глобалниот јаз меѓу машкиот и женскиот пол нема да се затвори ни во нареднтие 136 години. Пандемијата на КОВИД-19 го зголеми периодот потребен за...

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните...

0
Дигиталните т.н. „зелени сертификати“, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите вакцини против Ковид-19, а...