-2.2 C
Skopje
недела, јануари 23, 2022
Почетна Тагови КОВИД 19

Таг: КОВИД 19

Во Франција се појави нова варијанта на корона вирусот која е...

Француските власти соопштија за појава на нова варијанта на корона вирусот во северозападниот дел од земјата и дека таа варијанта не можат...

СЗО препорача да се користи вакцината на Johnson & Johnson во...

Вакцината на компанијата Johnson & Johnson се препорачува за употреба во земјите каде што циркулираат позаразни варијанти, изјавија вчера експертите на Светската...

Развиена вакцина која е 96% ефикасна против оригиналната верзија на корона...

Вакцината против КОВИД-19 на компанијата Novavax Inc има 96% ефикасност во спречувањето на заразата предизвикана од изворната верзија на корона вирусот во...

Осум европски земји ја суспендираа вакцината на AstraZeneca

Осум европски земји ја стопираа употребата на на вакцината на AstraZeneca поради загриженост во врска со згрутчување на крвта. Италија, Данска, Австрија,...

Светот изгуби 20,5 милиони години живот поради прераните смртни случаи од...

Ново истражување откри дека повеќе од 20,5 милиони години живот се изгубени поради прераните смртни случаи како последица на КОВИД-19. За да...

И Куба има свои вакцини против КОВИД-19

Куба работи на развојот на четири кандидати за вакцина против корона вирусот. Soberana 2 вакцината, како и Novavax во Америка, е вакцина...

СЗО: Нереално е да очекуваме пандемијата да заврши до крајот на...

Светската здравствена организација вчера оцени дека e нереално да се мисли дека човештвото ќе се ослободи од пандемијата на КОВИД-19 до крајот...

Агенцијата за храна и лекови на САД ќе одобри вакцина која...

Вакцината на американската компанија Johnson & Johnson се покажа безбедна и ефикасна на клиничките тестирања, објави американската Агенција за храна и лекови....

Досега во земјава се вакцинирани над 1.000 здравствени работници

Досега 1.040 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19. Кај само мал број од нив се забележани реакции после вакцинацијата од типот...

Србија лидер во Европа по бројот на вакцинирани со по две...

Во Србија против коронавирус досега се вакцинирани 1.230.836 лица, а 428.202 лица примиле по две дози од вакцината, според податоците на српската...

НАЈПОПУЛАРНИ