Почетна Тагови корона вирус

Таг: корона вирус

Венеција, италијанскиот туристички бисер, повторно оживеа

0
Властите во Италија донесоа одлука за олабавување на епидемиолошките мерки во Венеција, со што еден од италијанскиот туристички бисери повторно оживеа. За тоа сведочат...

Луѓето што редовно вежбаат имаат 50% повеќе антитела после вакцинирањето против...

0
Резултатите од ново истражување на Универзитетот Глазгов Каледониан покажаа дека редовната телесна активност го зајакнува имунолошкиот систем, го намалува ризикот до болести и смртни...

Жителите на Казахстан примаат домашна вакцина против корона вирусот

0
Казахстан почна со вакцинација против корона вирусот со сопствената вакцина Kazvac (QazVac), која е во третата фаза од клиничките испитувања. Како што јавува...

Велика Британија почна да го тестира имунитетот на луѓе кои веќе...

0
Британски научници вчера почнаа со тестирања во рамките на кои поранешни пациенти со КОВИД-19 намерно повторно ќе бидат изложени на корона вирусот за на...

Германска компанија направи технологија која дијагностицира корона вирус со скенирање на...

0
Компанијата Semic RF со седиште во Минхен се надева дека ќе помогне тестирањето на корона вирусот да не се прави на стандардниот начин, туку...

Турција развива своја вакцина против корона вирусот

0
Се очекува дека првата вакцина против корона вирусот произведена во Турција да биде готова до крајот на ова лето. Оваа информација ја потврди и...

Русите ја регистрираа првата вакцина во светот против КОВИД-19 наменета за...

0
Руската федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор, Rosselkhoznadzor, објави дека Русија ја регистрирала првата вакцина против КОВИД-19 наменета само за животни. Вакцината се...

КСС: Исплата на цела плата за работниците кои ќе заболат од...

0
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска уште еднаш го повтори своето барање за исплата на 100 проценти плата за оние работници кои ќе се...

Тестирање откри ново оружје во борбата со корона вирусот – клима...

0
Најново истражување покажа дека технологијата HI-NANO, која ја користи компанијата Hisense во неколку серии од своите клима-уреди, е исклучително ефикасна во отстранувањето на корона...

Бретон го презентира корона-пасошот за ЕУ, ќе биде достапен од 15...

0
Европскиот комесар за единствен пазар, Тиери Бретон, во интервју за неколку француски медиуми го презентира европскиот здравствен сертификат за вакцинација против коронавирусот, кој...