Почетна Тагови криза

Таг: криза

Светска банка: Западен Балкан излегува од рецесија, се очекува раст над...

0
Државите од Западен Балкан, кои се соочија со силна рецесија поради пандемијата предизвикана од корона вирусот, до крајот на годинава можат да очекуваат постепено...

Нацевска: Намалувањето на основната каматна стапка очекуваме да придонесе за намалување...

0
Одлуката за натамошно монетарно олабавување, односно за намалување на основната каматна стапка, ја донесовме во услови на стабилни движења на девизниот пазар, умерена и...

Финансиските директори очекуваат зголемување на невработеноста и раст на БДП помал...

0
Вкупно 57 отсто од финансиските директори во Северна Македонија очекуваат раст на стапката на невработеност и сметаат дека годината која е пред нас не...

Средба Арсовска – Бесими: Со инклузивен процес до решенија за...

0
Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска оствари официјална работна средба со министерот за финансии, Фатмир Бесими. На средбата во присуство...

Рeјтинг агенцијата Fitch вели дека никогаш во историјата не го намалиле...

0
Рејтинг агенцијата Fitch Ratings во првата половина од годинава го намали кредитниот рејтинг на рекорден број држави - дури 33, а тој број уште...

Поради корона вирусот ќе пропаднат дури 1 милијарда литри вино

0
Пратеник во Европскиот парламент оредупреди дека ширум Европа може да пропаднат дури милијарда литри вино како последица на корона вирусот. Пратеникот Андро ја...

Пад на туризмот во Европа до 70%

0
Европската унија наведува дека европската индустрија за туризам е соочена сo неверојатни бројки на пад поради кризата предизвикана од корона вирусот. Европскиот комесар за...

ОРМ ќе предложи нови мерки за бизнисот заради намалување на штетите...

0
Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) спроведува анкетно истражување кое треба да даде попрецизна слика за обемот и последиците од намалената економска активност во...

Apple со 2,5 милијарди долари ќе ја решава кризата со домување...

0
Во следните две години „Епл“ ќе додели 2,5 милијарди долари во обид да ја реши станбената криза во Калифорнија, соопшти синоќа компанијата. Една милијарда...

Еден од секои четири најголеми градови во светот може да снема...

0
Кејптаун во Јужна Африка бро се приближува до она што го нарекуваат „Денот нула“, односно моментот кога оваа метропола од речиси 4 милиони жители...