5.1 C
Skopje
среда, декември 11, 2019
Почетна Тагови криптовалути

Таг: криптовалути

Хрватската пошта почна да врши замена на криптовалути

Криптовалутите последните години намамија се повеќе корисници, а Хрватска со својата мрежа од 1.016 поштенски канцеларии сака дополнително да ја зголеми нивната популарност. Сопствениците...

Facebook планира платежен систем базиран на криптовалута

Facebook планира да стартува платежен систем базиран на криптовалута за милијардите свои корисници ширум светот, пишува Wall Street Journal. Системот би користел дигитални пари...

Нуриел Рубини предупредува: Криптовалутите се измама над измамите

Угледниот економист Нуриле Рубини, познат и како Dr. Doom (Доктор Пропаст), неодамна изјави дека биткоин и сите останати криптовалути се „измама над измамите“. Откако...

Сега можете да си купите кафе од Starbucks со биткоин

Starbucks се влучува во лудилото кое владее околу криптовалутите. Синџирот за кафе со седиште во Сиетл побара помош од Microsoft за креирање нова дигитална...

#ИновативностЧита: Блокчеин револуција – како технологијата позади криптовалутите го менува светот?

Блокчеин технологијата би можела да се прогласи и за светско чудо земајќи го предвид фактот дека целосно го револуционизираше не само светот на технологијата,...

Продадена првата уметничка слика за биткоини

Биткоин веќе почна да се користи и за купување на уметнички дела! Лондонска галерија одржа криптовалутна аукција, на која е продадена првата слика за...

Во Шкотска отворен центар за рехабилитација на зависници од криптовалути

Во Шкотска се отвори центар за рехабилитација на зависници од биткоин со цел да се излечат сите луѓе кои се опседнати со виртуелните пари....

Хрватска ја доби првата физичка менувачница за криптовалути

Сопствениците на првата хрватска берза за криптовалути BitKonan, Томислав Вајиќ и Шиме Бакиќ, почнаа нов проект, односно отворија и физичка менувачница за криптовалути. Тие изјавија...

Големите финансиски куќи се откажуваат од блокчеин технологијата

Блокчеин технологијата стана популарна со развојот на криптовалутите, како што е биткоинот. Првичните очекувања од блокчеин технологијата беа дека ќе овозможи безбедно поврзување на...

Barclays: Биткоин нема пoвторно да дојде до рекордната вредност!?

Британската банка Barclays во својот годишен извештај навела дека биткоин најверојатно никогаш повеќе нема да ја достигне рекордната вредност од минатата година. Тие оваа...

НАЈПОПУЛАРНИ