22 C
Skopje
вторник, јули 7, 2020
Почетна Тагови лажни вести

Таг: лажни вести

Знаете ли колкава е финансиската штета на лажните вести?

Денеска честопати е тешко да се разликуваат лажните вести од вистинските на Интернет. За каков голем проблем се работи видовме на последните...

Сингапур усвои контроверзен закон против лажни вести

Сингапур усвои контроверзен закон против лажни вести, кој на властите им овозможува да им наложат на онлајн платформите, па дури и на приватните групи...

Во 2018 најмногу се споделувале лажни вести

Истражувањата покажуваат дека лажните вести имаат тенденција за побрзо ширење на Твитер од вистинските вести Од бразилските претседателски избори до “жолтите елеци” во Франција, 2018...

Фејсбук започна да ги оценува корисниците

Фејсбук започна да ги оценува своите корисници врз основа на тоа, колку содржината која ја објавиле на оваа социјална мрежа е веродостојна, а оваа...

Поради скандалите со социјалните мрежи 40% од луѓето избришале барем еден...

Довербата во социјалните мрежи е нарушена пoради скандалите околу протекувањето на податоци и ширењето на лажни вести, па затоа не е изненадување што луѓето...

Балканските држави најподложни на лажни вести, од нив најмногу Македонија

 Индексот на медиумската писменост за 2018 година (Media Literacy Index 2018) покажа дека земјите на Балканот се најранливите во Европа кога се работи за...

Видео: Facebook ќе овозможи да видите кои пријатели споделуваат лажни вести

Facebook оваа недела ќе го надогради својот систем во насока на борбата против лажните вести. Иако на прв поглед се чини дека надоградбата ќе...

Германија ќе го казнува говорот на омраза на социјалните мрежи со...

Со почетокот на 2018 година во Германија стартуваше примената на законот кој бара отстранување на говорот на омраза, лажните вести и другите илегални содржини...

Facebook ќе ги предупредува корисниците пред да отворат и да споделат...

Facebook наскоро го менува начинот на идентификување лажни и погрешни вести на социјалната мрежа. Сите корисници ќе бидат предупредени пред да прочитаат или да...

Facebook воведе алатка со која ќе дознаете дали вестите што ги...

По крвопролевањето за време на концерт во Лас Вегас минатата недела, Facebook повторно се соочи со поплава од лажни вести, а во борбата за...

НАЈПОПУЛАРНИ