29 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020
Почетна Тагови меморија

Таг: меморија

Samsung почнува да произведува меморија прилагодена за вештачка интелигенција и 5G

Samsung објави дека почнал со масовно производство на првата меморија во светот која е прилагодена за 5G мрежи и вештачка интелигенција. Мобилното DRAM решение 12GB...

Ново истражување покажа дека човечкиот мозок станува полнолетен на 30 години

Човечкиот мозок станува полнолетен дури на 30 години, односно созрева побавно, тврдат научници од универзитетите Оксфорд и Кембриџ. Преминот на мозокот од детство во...

Канадски научници развиваат лек кој ќе го обновува памтењето

Канадски научници развија нови молекули кои би можеле да го стопираат губењето на меморијата поради старост или депресија. Научниците од Центарот за зависност и...

Ново истражување покажа дека можеме да научиме нов јазик додека спиеме...

Идејата дека можеме да учиме додека спиеме отсекогаш фасцинирала многу луѓе. Замислете да можете драстично да си ја зголемите продуктивноста така што ќе учите...

Научниците тврдат дека поради јаглерод диоксидот во воздухот стануваме се поуморни...

По прв пат научниците предупредуваат какви ефекти има растот на емисијата на штетни гасови врз когнитивната способност на луѓето, а едно истражување покажува дека...

Цртањето е најбрзиот и најефикасниот начин на учење

Кога последен пат сте зеле молив и хартија и сте нацртале нешто? Најголем дел од луѓето тоа го правеле во средно училиште на часовите...

Научници направија посебен фонт кој ќе им помогне на луѓето да...

Истражувачи направија посебен фонт за кој тврдат дека ќе им помогне на луѓето подобро да го паметат тоа што го читаат. Фонтот се вика...

НАЈПОПУЛАРНИ