Почетна Тагови мобилен телефон

Таг: мобилен телефон

Норвешки град им забранува користење телефони и компјутери на учениците

0
Општинските власти на Ставангер, град во Норвешка, освен забрана за користење мобилни телефони во училиштата, планираат на учениците да им забранат и индивидуален...

Австралија воведе камери кои ги детектираат возачите кои користат телефон додека...

0
Австралиската влада прва во светот имплементираше систем од камери за автоматско детектирање на возачите кои користат мобилен телефон додека возат. Програмата почна да се...

Дигитална деменција – последица на најмодерната „болест“ на денешницата

0
Поради мобилните телефони повеќе не мора да го навиваме будилникот пред спиење, не потсетуваат на родендените на најбитните луѓе во нашите живот, кога треба...

Шпанската влада ќе ги следи луѓето преку мобилните телефони

0
Милиони Шпанци почнувајќи од неделава ќе бидат следени преку нивните мобилни телефони во рамките на контроверзна студија на владата на Шпанија со цел собирање...

Деветгодишно момче од Нигерија има направено повеќе од 30 игри за...

0
Сместен во елегантна дневна соба во куќа во предградие на комерцијалниот центар на Нигерија, Лагос, Базил Окпара Јуниор чука по тастатурата од својот лаптоп....

Во овој српски ресторан следува казна ако гледате во телефонот

0
Сопственичката на еден ресторан од Шабац, Србија, осмисли неколку начини со помош на кои на гостите наместо во виртуелниот, ќе живеат во реалниот свет....

Холандија ќе забрани користење мобилен телефон додека возите велосипед

0
Холандија планира да ја забрани употребата на мобилни телефони за време на возењето велосипед, а казната за прекршителите ќе изнесува до 95 евра. Забраната...

Мобилните телефони се седум пати повалкани отколку веце школките

0
Тие ни овозможуваат да најдеме секакви податоци, да гледаме смешни видеа, да зборуваме со луѓе оддалечени илјадници километри од нас и сето тоа со...

Литванците ќе мора да преминуваат улица без телефон во рака

0
Литванија наскоро ќе воведе високи казни за сите кои полицијата ќе ги затекне да користат мобилен телефон додека преминуваат улица. Новиот закон е донесен...

Пет начини сами да поправите паметен телефон, пред да го однесете...

0
Дали телефонот престана да ви функционира правилно? Тоа не е причина за паника. Еве неколку начини да го поправите пред да го однесете на...