15 C
Skopje
петок, мај 29, 2020
Почетна Тагови мобилни телефони

Таг: мобилни телефони

Скокна продажбата на „сапуни“ за мобилни телефони

Продажбата на „сапуни“ за мобилни телефони скокна поради стравот од корона вирусот, а производителите тврдат дека „сапунот“ е ефикасен во убивањето на...

Австралија е првата земја во светот која ќе воведе камери за...

Експерти од Нов Јужен Велс тврдат дека кај возачите кои непрописно ги користат мобилните телефони  во текот на возењето ризикот од сообраќајна незгода е...

Технологијата ни овозможува да ги искористиме своите потенцијали, да сонуваме за...

Технологијата го менува светот од секој аспект на нашето постоење. Начинот на кој учиме, работиме, комуницираме, купуваме или патуваме. Денес употребата на комуникациската технологија...

Тел Авив постави „зомби семафори“ поради невнимателните пешаци

Тел Авив ги презеде првите чекори за да им помогне на пешаците на кои вниманието им го одвлекуваат мобилните телефони и вгради сигнални ЛЕД...

Во текот на 2018 година биле преземени повеќе од 113 милијарди...

Компанијата за мобилни податоци и аналитика App Annie соопшти дека преземањето апликации и игри, како и нивното користење во 2018 година го надминало минатогодишниот...

Франција и официјално забрани употреба на мобилни телефони во основните училишта

Францускиот Парламент конечно ја прифати забраната за користење мобилни телефони во основните училишта, што беше предизборно ветување на претседателот Емануел Макрон. Пратениците на партијата...

Франција забранува употреба на мобилни телефони во основните училишта

Француските ученици зависни од мобилни телефони ќе мора во училиштата да преживеат без телефон поради нацрт-законот што го претстави вчера министерот за образование, Жан...

Ова се најдобрите телефони кои се очекуваат во првата половина на...

Останаа уште неколку недели до почетокот на најголемиот саем за мобилни телефони кој традиционално се одржува во Барселона. Како и секоја година, на саемот Mobile World...

Франција ќе забрани употреба на мобилни телефони во основните училишта

Почнувајќи од септември 2018 година учниците помали од 15 години нема да смеат да ги користат своите мобилни телефони додека се на училиште. Министерот...

25 години од првата испратена СМС порака со текст „Среќен Божиќ“

„Среќен Божик“ е првата СМС порака која е испратена на 3. декември 1992 година. Истата тогаш била напишала од компјутер. Оваа година се прославуваат...

НАЈПОПУЛАРНИ