10 C
Skopje
сабота, април 10, 2021
Почетна Тагови музеј

Таг: музеј

Шишенцето од првата вакцина против КОВИД-19 во САД поставено во музеј

Шишенцето во кое се наоѓала првата доза вакцина против корона вирусот, која во САД беше примена на 14 декември минатата година се...

Во Данска се отвори првиот музеј на среќата во светот

Среде време на анксиозност, стрес и грижа за здравјето Институтот за истражување на среќата од Копенхаген го отвори првиот музеј на среќата...

Во Копенхаген отворен музеј на среќата

Музеј на среќата се отвори во Копенхаген. Музејот се занимава со темата среќа, вистински и лажни насмевки и други филозофски прашања,...

Белград наскоро ќе добие музеј на чоколада

Омилениот десерт во светот со стотици години наназад ќе добие свој музеј во Белград на 18 февруари. Чоколадата во српската престолнина ќе...

Отворен музејот на селфи во Белград – еден од вкупно 20...

Во Белград неодамна беше отворен првиот Музеј на селфи за сите љубители на добрите фотографии и за фанатиците на социјалните мрежи. Авторите...

Музејот Лувр воведува виртуелна реалност за подобро доживување на Мона Лиза

HTC VIVE Arts склучи партнерство со Лувр за претставување на првото искуство во виртуелна реалност во музејот, „Мона Лиза: од другата страна...

Во Виена се отвора селфи музеј за Instagram генерацијата

Во Виена се отвора музеј кој со својата „Instagram friendly" политика сака да ги привлече младите и во интерактивни простори да им овозможи да...

Во центарот на Белград ќе биде отворен музеј на Новак Ѓоковиќ

Сите го знаеме дефинитивно најпопуларниот Балканец во светот, српскиот тенисер Новаќ Ѓоковиќ, кој докажа дека посветеноста и напорната работа се рецепт за успех без...

Во Шведска се гради музеј кој ќе троши енергија произведена од...

Данската архитектонска компанија COBE ги претстави плановите за дизајн на нов научен музеј во шведскиот универзитетски град Лунд кој ќе користи енергија добиена од...

Facebook забрани објавување фотографии од разголени статуи

Музејот за уметност и историја од Женева се пожали дека Facebook забранил реклама за изложба која допрва треба да се одржи само затоа што...

НАЈПОПУЛАРНИ