Почетна Тагови НБРМ

Таг: НБРМ

НБРМ: Годинава раст на БДП од 3,5 отсто, а следната 3,8

0
Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката...

Важно предупредување од НБРМ за лажни мејлови

0
Во изминатиов период, забележана е појава на испраќање електронски пораки до е-адреси на лица од Република Македонија со лажно претставување (англ. email spoofing), информираат...

НБРМ пушти во оптек нови ковани пари од серијата хороскопски знаци

0
„Вага“, „Скорпија“ и „Стрелец“ се новите ковани пари за колекционерски цели што ги издаде и ги пушти во оптек Народната банка на Република Македонија Станува збор...

НБРМ и ЕЦБ ќе соработуваат во областа на супервизијата

0
Народната банка (НБРМ) и Европската централна банка (ЕЦБ) склучија меморандум за соработка во сферата на супервизијата, соопшти Кабинетот на гувернерот Соработката меѓу двете институции ќе...

НБРМ објави едукативна игра за финансиско едуцирање на младите

0
Народната банка на Република Македонија ја објави првата едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација во земјава со наслов „Заработете и штедете“, којашто...

НБРМ ја намали проекцијата за раст на македонската економија!

0
Корекција за растот на македонската економија од 3,2 на 2,3 проценти направи Народната банка на Република Македонија во есенската ревизија на макроекономските проекции споредено...

Објавен конкурсот за учениците по повод Светскиот ден на штедењето и...

0
Народната банка на Република Македонија (НБРМ), Министерството за финансии и Агенцијата за супервизија за осигурување (АСО) го објавија конкурсот за ученици од основното и...

НБРМ објави нова едукативна публикација за најмладите

0
Народната банка на Република Македонија ја објави едукативната публикација „Стрипотека со Денарко“, наменета за најмладата популација во земјата, пред сè, за децата од основните...

НБРМ организираше работилница за финансиски технологии

0
Народната банка на Република Македонија (НБРМ) вчера организираше работилница посветена на ФинТек односно финансиски технологии. Како што соопшти НБРМ, на работилницата дел од стручните лица...

НБРМ објави публикација „Паметно управување со парите“

0
Народната банка на Република Македонија објави публикацијата „Паметно управување со парите – водич за личните финансии“. Овој водич е наменет за пошироката јавност, со...