Почетна Тагови Нотр Дам

Таг: Нотр Дам

Rebuilding Notre Dame, нов документарец за реновирањето на катедралата

0
Поминаа повеќе од девет месеци откако пожар ја зафати кадетралата Нотре Дам во Париз. Нотре Дам со векови беше историски споменик, кој е дел...

Пет светски знаменитости кои исчезнале во последните пет години

0
Само во последните неколку години беше уништено огромно културно-историско и природно богатство. За речиси се што се случи е виновен човекот - дали поради...

Дизајнерот на Apple Stores сака да ја реизгради Нотр Дам од...

0
По стравотниот пожар кој уништи голем дел од париската средновековна катедрала Норт Дам или Богородичната црква од Париз, францускиот премиер најави планови за архитектонски...

Француска фирма објави концепт за волшебна реставрација на Нотр Дам во...

0
По разорниот пожар кој уништи голем дел од француската катедрала Нотр Дам минатиот месец, локалната компанија Vincent Callebaut Architectures ја претстави својата визија за...

Премиерот на Франција најави интернационален натпревар за обнова на Нотр Дам

0
По огромниот пожар кој ја зафати средновековната француска катедрала Нотр Дам или Богородичната црква од Париз, францускиот премиер, Едуар Филип, откри дека градските власти...

Додека милионерите се тркаат кој ќе донира повеќе пари, херојот на...

0
Културниот, верски и историски симбол на Париз и на европската култура за кратко време ги обедини Французите и целиот свет, но и многу богаташи...