Почетна Тагови Обединети нации

Таг: Обединети нации

Обединетите нации предупредуваат дека се повеќе болести од животните преминуваат на...

0
Расте бројот на болести предизвикани од вируси кои од животните преминале на луѓето, а еден од нив е и КОВИД-19, наведува група експерти во...

Глобалниот туризам до крајот на годинава може да се намали за...

0
Меѓународниот туризам тешко го погоди пандемијата на корона вирусот, а според проценките на Агенцијата на Обединетите нации за туризам до крајот на годината бројот...

Следува најголемата економска криза после Големата депресија. Еве кои држави ќе...

0
Неделава истражување на Обединетите нации покажа дека 81% од светската работна сила, односно 3,3 милијарди луѓе поради епидемијата се соочиле со делумно или целосно...

Apple доби награда од Обединетите нации за користење 100% обновлива енергија

0
Компанијата Apple доби една од 15-те награди во рамките на програмата Global Climate Action на Обединетите нации. Од ОН соопштија дека добитниците на наградата...

Актерот Харисон Форд упати порака од самитот за климата на Обединетите...

0
Легендарниот актер Харисон Форд имаше свое обраќање пред Генералното собрание на Самитот за климaтските промени на Обединетите нации за потребата да ги заштитиме прашумите....

Вкупно 66 држави во светот се придржуваат до целите за неутрализирање...

0
Обединетите нации соопштија дека 66 земји во светот се придржуваат до целите за неутрализирање на јаглеродoт до 2050 година. Тие држави се приклучуваат на...

Шеснаесетгодишната шведска активистка Грета Тунберг стигна во Њујорк за самитот на...

0
По петнаесет дена пловење преку Атлантскиот Океан шеснаесетгодишната шведска активистка Грета Тунберг стигна на пристаништето во Менхетен, Њујорк. Ова патување е во склоп на...

Поради се посилните бури и покачувањето на нивото на морето, на...

0
Штетата предизвикана од катастрофални субербури во комбинација со порастот на нивото на морињата ќе се зголеми стократно, што може да доведе до раселување на...

Поради климатските промени 120 милиони луѓе во светот ќе се дават...

0
Нови истражувања од Обединетите нации и Универзитетот Стенфорд покажуваат дека екстремните временски услови и се повисоките температури кои се последица на климатските промени ќе...

Обединетите нации предупредуваат на „климатски апартхејд“

0
Светот е на пат кон „климатски апapтхејд“, предупредува најновиот извештај на Обединетите нации објавен вчера. Се мисли на климатска кpиза во која богатите, кои и...