Почетна Тагови озонска обвивка

Таг: озонска обвивка

Над Северниот пол се појави озонска дупка

0
Германски научник тврди дека ја открил првата дупка во озонската обвивка над Северниот пол. Во последните две недели дебелината на озонската обвивка на Арктикот...

Озонската дупка годинава е најмала во последните 30 години

0
Озонската дупка над Антарктикот годинава би можела да биде најмала во последните 30 години, велат научниците. Анализата на распаѓањето на тој гас високо во...

Озонската обвивка конечно почна да заздравува и целосно ќе се поправи...

0
Конечно добри вести за животната средина. Обединетите нации објавија извештај во кој се вели дека озонската обвивка почнува да се поправа. Доколку продолжи сегашната...

Научници сакаат да ја разладат Земјата со помош на сол

0
Може ли солта да помогне да се реши проблемот со климатските промени? Научникот Роберт Нелсон од Институтот за планетарни науки мисли дека тоа е...